У Заводу за ургентну медицину Крагујевац данас је одржана конференција за медије на којој је било речи о оснивању пункта Завода за ургентну медицину у Станову, а у циљу боље ефикасности и доступности у збрињавању хитних стања становника са територије ове, као и околних месних заједница.

На иницијативу Савета месне заједнице Станово, Град Крагујевац ће пружити подршку Заводу за ургентну медицину да, по моделу београдске Ургентне медицине, организује пунктове на локацијама у оквиру територије коју покрива, а које су доста удаљене од централног објекта Завода, рекла је Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа града Крагујевца. За почетак, објаснила је она, пункт ће се налазити у просторијама Месне заједнице Станово и покриваће сва околна насеља као што су Ердеч, Ћава, Грошница, Драгобраћа, Корићани, Трешњевак. Имаће посебно обележено паркинг место и дежурну екипу која ће моћи ургентно да реагује и лако стигне до сваког пацијената чак и када је саобраћај веома загушен. Суштина је да се реакционо време за излазак на терен знатно скрати, а у наредном периоду ћемо покушати да по истом моделу формирамо пунктове Завода за ургентну медицину и на осталим најудаљенијим тачкама, поручила је Дамњановић.

Дужи низ година разматрамо могућност организовања испостава, пунктова или подстаница Завода за ургентну медицину тамо где је становништво најудаљеније како бисмо свима подједнако пружили максимални ниво здравствене заштите. Идеја коју су суграђани са територије Станова изнели пре више година дошла је до нивоа где ускоро може да се реализује, казала је Гордана Ђокић, директорка Завода за ургентну медицину. Тренутно имамо пет екипа у дневној и пет у ноћној смени у чему нам неколико последњих година Град Крагујевац помаже додатном кадровском обезбеђеношћу, али проблем је што у сваком тренутку и у амбуланти Завода морамо да имамо лекара због пацијената који се директно упућују код нас. Откако се део града где смо лоцирани све више шири, загушење у саобраћају је све веће и, без обзира на добру вољу возача да нам ослободе простор за пролаз, нашим екипама је у неким улицама то физички немогуће, објаснила је Ђокић.

По њеним речима, до отварања пункта које се очекује најкасније почетком наредне године, потребно је још да Завод прибави мишљење Института за јавно здравље, као и мишљење здравствене инспекције која ће тражити сагласност од Министарства здравља, а чим папирологија буде готова почеће опремање просторије.

Помоћница директора за здравствену делатност Завода за ургентну медицину, Јелена Тијанић, истакла је да је да се ова здравствена организација труди да задржи квалитет сталним усавршавањем кадра и подсетила да је кадровски проблем у великој мери решен и недавним запошљавањем младих лекара. Уз подршку Града крећемо у нову причу и трудићемо се да се организујемо тако да пункт служи само за први ред хитности, казала је Тијанић, апелујући на грађане да се хитној помоћи обраћају за заиста ургентна стања.

Конференцији је присуствовао и представник МЗ Станово који је нагласио да је ово од општег значаја за град будући да само у Станову живи 23000 становника, а са житељима околних месних заједница који ће му гравитирати овај пункт ће покрити готово трећину територије Крагујевца. Он је захвалио Граду Крагујевцу и Заводу за ургентну медицину што су имали слуха и у кратком року предузели кораке за остваривање иницијативе чију је ранију реализацију спречио корона вирус.

Иначе, по отварању, пункт Завода за ургентну медицину у Станову ће радити сваког дана од 7.00 до 19.00 часова.