Председник Републике Србије Александар Вучић обишао је радове на изградњи прве деонице Северне обилазнице, дужине пет километара од 22 км укупне дужине. Изградњом ове обилазнице Крагујевац ће решити већину инфраструктурних проблема, поручио је председник Вучић.

Обилазница решава 80 посто проблема Крагујевца. Када буде готова, решиће се питање загађености ваздуха, саобраћајних гужви и довести до напретка индустрије. То решава сва питања и проблеме у Крагујевцу и околини, рекао је председник, наводећи да ће се обилазница наставити до Вучковице, брзом саобраћајницом према Книћу и Мрчајевцима и да ће се спојити са Коридором 11, путем Чачак-Краљево, нагласивши да се граде најбољи путеви и брзе саобраћајнице, пуног профила.

Северна обилазница теретни и тешки саобраћај преусмериће ван централних градских зона, довешће до растерећења унутрашњег градског саобраћаја и стварање бољих услова за изворно-циљна кретања и ефикаснији транзитни саобраћај као и стварање услова за развој привредних зона дуж обилазнице.

Шта год ко причао, људи у Крагујевцу знају да су то велике ствари. Верујем да ћемо то успешно и релативно брзо да завршимо. Вредности земље око Крагујевца биће многоструко веће, као и у центру града јер ће имати више простора, мање гужве, казао је председник Вучић.

Говорећи о индустријском развоју Крагујевца, Вучић је подсетио да када је отваран МИНД парк било је свега 50 до 100 запослених, а да сада тамо ради 2000 људи, а мораће и даље да се развија. Он је истакао да је Стелантис највећа нада и ако то постане фабрика за малу Панду, онда би то у Крагујевцу могла да буде фабрика са највећим извозним потенцијалом што би значајно допринело расту  нашег бруто домаћег производа у другој половини следеће године и даљем повећању плата, пензија и животног стандарда у целој Србији. Кад се повећа за 0,3 - 0,4 стопа раста то су значајни проценти у повећању плата и пензија.

У овом тренутку се гради много ауто-путева по целој Србији, а циљ нам је да 2027. године наша земља изгледа потпуно другачије, много богатије, али и неупоредиво развијеније и у инфраструктурном и у сваком другом смислу, истакао је председник Вучић.

За Крагујевац је ово историја и највећи пројекат икада, казао је Никола Дашић, председник Привременог органа Града Крагујевца. Радови се одвијају на првој деоници дужине 5 километара од укупне дужине Северне обилазнице која је 22 км и наставља се на пут ка Чачку. Изменом плана посебне намене добили смо и брзу саобраћајницу ка Тополи која се налази у оквиру аутопута/брзе саобраћајнице Вожд Карађорђе, али све креће из Северне обилазнице. Ова прва деоница је важна јер се у Цветојевцу налази индустријска зона коју ћемо опремити како би у будућности Крагујевац могао да доводи још више домаћих и страних инвеститора и понудимо им оно најбоље што имамо. На тај начин развијамо индустрију и имамо још локација за такве потребе, али идемо у сусрет проблемима, решавамо их унапред и обезбеђујемо да Крагујевац кроз 5, 10 или 30 година не дође у ситуацију да нема где да прими одговарајућу компанију, нову фабрику и обезбеди нова радна места, казао је Дашић.

Уговор о пројектовању и извођењу радова потписан је у јулу ове године, у присуству председника Вучића, а у оквиру пројекта ЛИИД. Уговор су потписали министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, в. д. директора "Путеви Србије" Зоран Дробњак и директор "Србијааутопут" Звонимир Марковић.