Министарка здравља, проф.др Даница Грујичић, директорка Републичког фонфа за здравствено осигурање, проф.др Сања Радојевић Шкодрић и државни секретар у Министарству здравља, Александар Милошевић, посетили су данас Универзитетски клинички центар Крагујевац и том приликом уручили нову медицинску опрему вредности 500 милиона динара за клинике и центре ове здравствене установе. У оквир обиласка премијернио је представљен пројекат реконструкције постојећег и изградње новог објекта Универзитетског клиничког центра.

На данашњој презентацији сте могли да видите како ће изгледати нова зграда Клиничког центра у Крагујевцу и шта све Министарство планира да уради у овом здравственом комплексу. Радиће се фазно и у наредних пет до шест година овај комплекс ће изгледати потпуно другачије, најавила је министарка Грујичић. Такође, Универзитетски клинички центар је добио нову опрему која ће нашим колегама омогућити лакшу дијагностику како би што боље помогли пацијентима. Набављена је магнетна резонанца са напредном техником, опрема за неурохирургију, најсавременији микроскоп за рад и ултразвучни аспиратор који приликом операција тумора на мозгу штеди здраво ткиво, пет неонатолошких респиратора, седам хибридних инкубатора, два гинеколошка ултразвука премијум класе. Србија је у последњих десетак година уложила толико у апарате и здравство да то не може да се мери ни са једним периодом, али болнице нису одржаване на одговарајући начин. Када будемо зидали нове болнице, такозване паметне зграде, морамо имати читаве компаније које ће се бавити одржавањем. Предстоји нам период реформи здравственог система јер не вреди имати апарате ако организација посла није добра. За добру организацију неопходна је дигитализација, максимална интернет повезаност од примарне здравствене заштите ка секундарној и терцијарној, казала је Грујичић.

Ова опрема је јако важна и због савремених, иновативних лекова којих је све више о трошку државе. Реч је о најскупљим и најсавременијим лековима који без адекватне дијагностике на најсавременијим апаратима не могу да дају свој ефекат. Међутим, лекови и апарати не би имали значај да се не повећавају, реконструишу и обнављају болнице и да нема наших здравствених радника, казала је Шкодрић. Због тога морамо интензивно да улажемо у њих не само кад је у питању запошљавање и раст плата. Држава планира и давање државних стипендија за њихово усавршавање јер су они наш приоритет, поручила је Шкодрић и најавила наставак улагања како би се достигао најсавременији ниво здравства.

Државни секретар у Министарству здравља, Александар Милошевић, објаснио је да урбанистичким пројектом предвиђено да од нових објеката буде изграђена зграда Клиничког центра површине 25000 метара квадратних и надземна отворена гаража са 300 паркинг места, док ће све остало бити реконструисано. На зграду садашњег Ургентног центра биће надограђен спрат укупне површине 8000 метара квадратних, у другој фази ће бити дограђено 8300 метара квадратних за техно-економски блок и одељење онкологије, а биће уређен и читав комплекса од 10 хектара у кругу Клиничког центра. План Министарства здравља је да у фебруару добије грађевинску дозволу, у марту расписише тендер за извођење радова и да у другој половини следеће године крену радови на изградњи, рекао је Милошевић.

Држава Србија на челу са председником, Владом, Министарством здравља и Републичким фондом за здравствено осигурање препознала је значај УКЦ Крагујевац као терцијарне здравствене установе којој гравитира преко 2 милиона људи. Са новом зградом на девет етажа и будућим реконструисаним простором ургентног центра, економско-техничког блока и новом опремом стварају се услови за боље лечење и здравствену заштиту свих оних који гравитирају ка нама, као и бољи услови за запослене, рекао је директор УКЦ-а, проф.др Слободан Милисављевић. Он је подсетио да је последњим ковид запошљавањем преко 320 нових медицинских радника већ у процесу рада и изразио очекивање да ће наредне године бити знатно побољшан квалитет здравствених услуга.