У недељу 17. децембра одржавају се парламентарни избори за народне посланике у Скупштини Републике Србије, на којима ће бирачи моћи да гласају за једну од 18 проглашених изборних листа и избори за одборнике у Скупштини града Крагујевца, на којима бирачи гласају за једну од 12 проглашених изборних листа.

На територији града Крагујевца укупан број бирачких места је исти као прошле године 168 и једно бирачко место у Заводу за извршење кривичних санкција. Укупан број бирача који могу гласати на изборима за одборнике Скупштине града Крагујевца је 152 516, а укупан број бирача за парламентарне изборе за избор народних посланика 154 897 бирача. Ова разлика у броју бирача који гласају на изборима за одборнике и који могу гласати на изборима за народне посланике је због тога што постоје бирачи који су се пријавили за гласање према месту боравишта. Ти бирачи могу гласати само на изборима за народне посланике у месту свог боравишта, али у месту свог боравишта не могу гласати за изборе за одборнике града Крагујевца, рекла је Јасмина Петровић, заменица председнице Градске изборне комисије Крагујевца.

Бирачка места се отварају у недељу, у 7.00 ујутру а затварају у 20.00 часова. Уколико је бирачки одбор каснио са отварањем бирачког места или је дошло до прекида гласања тада се гласање продужава за онолико за колико је одложен почетак гласања, односно онолико колико је трајао прекид гласања. Такође, објашњава Петровић, сви бирачи који се затекну на бирачком месту или непосредно испред бирачког места у моменту затварања бирачког места, имају право да гласају.

Бирачи који не могу да гласају на бирачком месту могу да се пријаве Градској изборној комисији за гласање ван бирачког места и то најраније 72 сата пре гласања и најкасније до 11.00 часова на дан гласања. Пријаве могу подносити бирачком одбору на дан гласања до 11.00 часова. Код гласања ван бирачког места јако је битно да бирачи који гласају ван бирачког места потпишу потврду о изборном праву зато што она замењује потпис у изводу из бирачког списка, па уколико бирач који гласа ван бирачког места попуни гласачки листић, а не потпише потврду о бирачком праву, сматраће се да није гласао, односно такав гласачки листић убраја се у неупотребљене гласачке листиће. Бројеви телефона на које се могу јављати бирачи који желе да гласају ван бирачког места су фиксни – 335 587 и на три броја мобилних телефона, 0648093852, 0648093853 и 0648093854. Овај институт не треба злоупотребљавати јер је предвиђен само за гласаче који због старости, болести или инвалидитета не могу да изађу да гласају на бирачком месту, напомиње заменица председника ГИК Крагујевац.

Током одржавања избора пратиће се излазност бирача а подаци о излазности објављиваће се и на веб презентацији Републичке изборне комисије. Први подаци о излазности саопштиће се око 10.15 са стањем до 10 часова, а последњи око 18.15 са стањем до 18.00 часова. Сви учесници изборног процеса морају да се придржавају реда и закона, истиче Петровић и подсећа да су Кривичним законом предвиђена одређена кривична дела за повреду изборних права грађана, као и прекршајне санкције за нарушавање реда на бирачком месту, повреда тајности гласања, уништавање изборне документације и томе слично. Надам се да ће наши избори у недељу 17. децембра протећи без икаквих проблема, закључила је заменица председнице ГИК.