У згради Окружног начелства у петак, 22. децембра  у 18.30 сати биће отворена изложба из Легата Музеја Херцеговине у Требињу - Јован Дучић – Свом милом Требињу – трагом једне визије, најављено је на конференцији за медије. Група аутора из Требиња окупљена око заједничке идеје представљања Дучића не само као књижевника и дипломате већ и као патриоте и човека са визијом, поводом 80 година од његове смрти креирали су ову изложбу. Изложба ће бити отворена до 20. јануара 2024. године.

Простор старе зграде суда је веома инспиративан не само за уметнике и кустосе већ и за посетице јер је прву изложбу приказану у том простору посетило више од пет хиљада људи, казала је Ана Петровић, члан комисије Привременог органа града Крагујевца.  Посебно сам поносна што је следећа изложба посвећена човеку који је имао веома занимљив живот и који је умео да уобличи и представи инспирацију и љубав и све оно од чега је велика личност Јована Дучића била саткана. Изложба представља богату оставштину великог човека који је имао различита интересовања, казала је Петровић и позвала све суграђане и госте Крагујевца у празничне дане да посете изложбу интрересантну за све узрасте кроз коју много тога новог може да се сазна.

На изложби су приказана три сегмента колекције. Прва целина се односи на Дучићеву биографију и дипломатску службу, а представљена је кроз одликовања, дипломатске униформе и преписке, од којих су посебно занимљива писма уметника Уроша Предића, Томе Росандића, Атанасија Поповића, Риста Стијовића, каже Ивана Грујић, директорка Музеја Херцеговине и једна од аутора изложбе. У другом, централном делу је археолошка збирка коју чине предмети из римског и средњовековног периода које је Дучић сакупио током дипломатске службе у Италији. Материјал је послао у Требиње 1935. године, са намером да се један део искористи за украшавање града, а да други део буде основ за формирање археолошке збирке. Трећи  део изложбе чине Дучићеви лични предмети, амбасадорско одело, ордење из тринаест дипломатских мисија, земаља у којима је био амбасадор Краљевине Југославије, затим рукописи, писма, фотографије.

Изложба Јован Дучић – Свом милом Требињу – трагом једне визије је део сталне поставке у Музеју Херцеговине у Требињу а припремили су је кустоси музеја: избор предмета и текстови Ивана Грујић, пратећи текстови Јелена Пујић, Тамара Рајковић и Симо Радић, техничка припрема Слађана Делић. Изложба је до сада била у Чачку, Краљеву, Горњем Милановцу а после Крагујевца биће представљена црногорској публици.