У Влади Републике Србије данас је потписан Уговор о изградњи новог вртића у Крагујевцу. У име града са министарком просвете проф. др Славицом Ђукић Дејановић уговор је потписао Дејан Ружић, в.д. начелника Градске управе за развој и инвестиције. Поред Крагујевца уговоре о изградњи нових вртића потписали су представници Града Чачка и општина Алибунара и Пећинца.

Изградњом новог вртића површине 1700 квадрата у МЗ Ердеч, биће обезбеђено 270 места, а у његову изградњу биће уложено око 200 милиона динара.

Изградњом нових и доградњом постојећих објеката Министарство просвете наставља са радом на испуњењу стратешког циља, а то је ширење капацитета као и унапређење система предшколског васпитања и образовања на свим нивоима. Данашњим потписивањем Уговора обезбедићемо 690 нових места, а наш крајњи циљ је да, кроз изградњу и адаптацију 23 вртића у 22 локалне самоуправе обезбедимо нових 11.000 места за малишане у“, изјавила је министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић и подсетила да се ове активности реализују у оквиру Пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ које Министарство просвете спроводи у сарадњи са Светском банком и уз подршку локалних самоуправа.

Она је истакла да је битан аспекат Пројекта инклузија, те да се за унапређење квалитета система предшколског васпитања и образовања обезбеђена посебна средстава. За предшколске установе са територије града Крагујевца, Чачка и општина Алибунар и Пећинци, према њеним речима, обезбеђене су обуке за запослене.

Град Крагујевац, је већ дужи низ година суочен са недостатком капацитета за боравак деце у предшколским установама и са одушевљењем смо примили вест о изградњи новог вртића, рекао је в.д. начелника Градске управе за развој и инвестиције града Крагујевца Дејан Ружић.

Иначе, изградња нових и адаптација постојећих вртића као и проширење капацитета предшколских установа спроводи се у оквиру програма „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ који између осталог посебну пажњу посвећује и унапређењу предшколског васпитања и образовања кроз увођење Нових основа програма, као и знања и вештина стручних кадрова кроз менторску подршку и обуке за запослене. Битан аспект програма је и инклузија деце од најранијег узраста, пре свега оних из социјално остељивих група, као и сензибилисање васпитача, стручних сарадника и родитеља о овом питању. Укупна вредност пројекта је 47 милиона евра.