Установа културе „Кораци“ у сарадњи са Књажевском српским театром и ЦЗНТК „Абрашевић“ приредила је своје прво аудио издање и то романа Братислава Милановића „Повратак“ из 2019. године и поклонила га Удружењу слепих и слабовидих лица Крагујевац.

Иницијатор реализације овог издања је Град Крагујевац у чије име је на данашњој конференцији члан Комисије Привременог органа, Миљан Бјелетић, уручио диск.

Ова звучна књига коју поклањамо одраз је посвећености равноправном учешћу грађана у животу, а што је заједно са представницима удружења дефинисано кроз израду Стратегије, односно плана развоја културе за период 2021-2025. година, казао је Бјелетић. Овај знак пажње Установе културе „Кораци“, Књажевско српског театра и ЦЗНТК „Абрашевић“ кроз умрежавање и јачање људских ресурса, односно институционалних капацитета, требало би да добије свој континуитет и у наредној, 2024. години, чиме се поред осталог негује и завичајно стваралаштво. Бјелетић је подсетио да се и раније радило са представницима удружења грађана и да су звучне књиге реализоване у сарадњи и са Народном библиотеком „Вук Караџић“.

Ово је прво аудио издање установе културе Кораци и ту нећемо стати, рекла је Мирјана Миленковић, директорка Установе културе „Кораци“. План је да се већ почетком следеће године покрене реализација наредних аудио издања. Прво издање је „Повратак“ аутора Братислава Милановића из 2019. године, а то је година када је установа културе „Кораци“ активно почела да се бави издаваштвом. Већину наших издања претворићемо у аудио формат, додала је она и поручила да се кроз хумани аспект огледа и друштвена одговорност установа културе које се укључују у овакве пројекте. Тиме показујемо да бринемо о нашим суграђанима, члановима удружења са различитим типовима инвалидитета, јер култура мора бити свима доступна, закључила је Миленковић.

Удружење слепих и слабовидих Крагујевца, кроз ово аудио издање први пут успоставља сарадњу са Установом културе „Кораци“ и драго нам је да је препознала значај и омогућила нам да књижевна дела из своје издавачке делатности буду приступачна слепим и слабовидим суграђанима, али и осталима који имају потребу за њима, казала је Ана Радаковић, секретар Окружне организације Савеза слепих Крагујевац. Она се захвалила и на изузетној сарадњи са градом Крагујевцем који је препознао значај укључености особа са инвалидитетом у сва културна дешавања у и изразила наду да ће она бити успешна и следеће године.