Подаци добијени анализом коју радимо на истеку сваке календарске године указују на даље унапређење културне сцене које се рефлектује кроз број културних садржаја реализованих током 2023. године, као и број посетилаца, истакао је Миљан Бјелетић, члан Комисије Привременог органа града Крагујевца, осврнувши се на дешавања у области културе протекле године.

Правећи поређење са претходним годинама, он је подсетио да је Завод за проучавање културног развитка 2018. године радио истраживање на тему Модели локалних културних политика и установљено је да смо на нивоу целе те године у Крагујевцу имали око 618 програма и око 175 хиљада посетилаца, док је у прошлој години било око 280 хиљада посетилаца на 1414 програма. У 2023. години све програме установа културе, не рачунајући највеће фестивале као што су Арсенал или Вајб фест, посетило је око 310 хиљада грађана. То говори да смо публици понудили нешто другачије и интересантније, виши степен квалитета културних садржаја којих је укупно било око 1700 и који су еклатантни примери посвећености послу, односно креирању културне политике. Значајну заслугу у свему томе имају и директори установа културе, нагласио је Бјелетић и међу важнијим културним садржајима који су привукли велику пажњу крагујевачке и шире публике издвојио концепт програма организованих поводом 200 година од рођења кнеза Михаила Обреновића у коме је доминантну улогу имао Народни музеј Шумадије. Централни догађај одржан поводом овог јубилеја и нова стална изложбена поставка посвећена кнезу Михаилу Обреновићу били су прави начин да се укаже на значај и важност историјске личности каква је био кнез Михаило Обреновић.

Подсетивши на низ културних догађаја током 2023. године, Бјелетић је посебан акценат, ставио на отварање нове књижаре установе културе Кораци чиме се након више деценија промовише завичајно стваралаштво, а Крагујевац постаје редак пример баштињења таквих вредности. Он је издвојио и концерт Центра за негу традиције и културе Абрашевић са националним ансамблом Коло, затим концерте националног ансамбла из Македоније и Абрашевића, aли и наступ Крагујевачког академског оркестра акордеониста са Градским камерним хором Лицеум – „Мисатанго“ који је изведен и на сцени Коларчеве задужбине и том приликом добио изузетно добре критике. О квалитету интерпретације овог дела најбоље говори чињеница да је сам аутор, након што је чуо изведбу, најавио да жели да га напише посебно за наше уметнике.

Истичући мноштво лепих догађаја који су били посећени током године, као и квалитет културних садржаја, Бјелетић је оценио да Крагујевац има нешто што други градови немају и изразио уверење да ће тај сегмент наставити да се развија у годинама које су пред нама.