Крагујевац је међу градовим и општинама у Србији у којима је јавни позив за енергетску санацију зграда продужен до почетка фебруара наредне године.

Пријавом на овај јавни позив стамбене заједнице добијају могућност за израду техно-економских-правних студија које ће се финансирати из бесповратних средстава које обезбеђује Европска банка за обнову и развој. Град Крагујевац ће ранг листу стамбених заједница, доставити надлежном министарству, које ће изабрати оне којима ће понудити финансирање радова у вредности од 50%.

Пријавом по овом јавном позиву стамбена заједница не преузима правне нити финансијске обавезе према осталим учесницима пројекта и не обавезује се да ће у наредном периоду закључити било какав уговор о финансирању енергетске санације.

Да би стамбена заједница могла да се пријави на овај позив, објекат/објекти стамбених заједница треба да:

1) имају употребну дозволу или потврду да је објекат уписан у катастар непокретности;

2) буду прикључени на систем даљинског грејања;

Одлуку о учешћу на јавном позиву доноси скупштина сваке стамбене заједнице, већином коју чине најмање две трећине (2/3) укупног броја гласова при чему је неопходно да је на систем даљинског грејања прикључено минимум 80% од укупног броја станова и локала.

Минималан број пријављених за сваку стамбену заједницу је 3 (три).

Пројекат подразумева енергетску санацију крова и фасаде зграда, чиме се омогућавају уштеде енергије од 20 до 30 одсто. Уколико зграда буде изабрана за овај пројекат, половину инвестиције обезбеђује држава, а осталих 50 одсто плаћају сами станари зграде кроз рачун за грејање.

Пројекат „Енергетска санација стамбених, вишепородичних зграда прикључених на систем даљинског грејања – Јавни ESCO пројекат” спроводи се у сарадњи са Европском банком за обнову и развој (EBRD). Укупна вредност пројекта је 64,5 милиона евра, а од тога је 50 милиона евра зајам ЕБРД, а 14,5 милиона евра обезбеђује се из донација.

Пријаве на јавни позив подносе управници стамбених заједница путем обрасца Пријаве, која се преузима са сајта града или  лично на пријемном шалтеру Градске управе града Крагујевца. Пријаве се достављају поштом на адресу Трг слободе 3 или лично на пријемном шалтеру Градске управе града Крагујевца.

Све информације могу се добити путем телефона 034 304 490 или лично у просторијама Градске управе за развој и инвестиције, Секретаријат за енергетску ефикасност, III спрат, ул. Николе Пашића бр 6.

Рок за подношење пријава је 8. фебруар 2024. године.

Јавни позив се налази на линку