Садашњост и будућност образовања и васпитања – савремене тенденције у пракси назив је првог стручног скупа у оквиру Зимских дана просветних радника који се у организацији Центра за образовање, 16. пут одржавају у Крагујевцу. Као одговор на динамичне промене у образовању коришћењем информационих технологија, од великог значаја за прилагођавање приступа образовању,  за васпитаче, учитеље, наставнике, стручне сараднике предшколских установа и основних школа, стручни предавачи Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Филозофског факултета Универзитета у Београду, у наредна четири дана, до 19. јануара, одржаће обуке и дискутовати на теме функционалне писмености, разумевања емотивних потреба деце и адолесцената, мотивације ученика као фактора успешног учења, веб алати за унапређење образовних постигнућа ученика, развијања функционалних знања и вештина кроз наставу природних наука и математике, учиња кроз игру као и улоге заједнице професионалног учења васпитача и наставника у процесу транзиције (деце из предшколског у основношколски систем образовања).

Традиција и историја града Крагујевца у коме је отворена прва гимназија у Србији и Лицеј, претеча универзитета, а данас као универзитетског центра, пред све нас стављају велику обавезу да се односимо са одговорношћу и поштовањем, казао је члан Привременог органа града Предраг Стевовић, поздрављајући у име града организаторе и учеснике семинара. Традиција је и најбољи темељ на коме можемо градити нашу будућност, а будућност су наша деца, казао је Стевовић. Због тога, једна од најважнијих инвестиција за развој једног друштва је управо улагање у његову будућност, улагање у образовање, а то подразумева и професионални развој наставничког кадра. Центар за образовање Крагујевац основан је управо са том идејом, да одговори потребама запослених у oбразовању, а одлични резултати, које Центар бележи из године у годину, су нешто на шта је град Крагујевац изузетно поносан, поручио је Стевовић, члан Привременог органа.

Центар као организатор стручног скупа кроз континуиране активности има за циљ да просветне раднике упозна са најактуелнијим у образовању и васпитању како би били у току са тенденцијама образовног система. Од оснивања центар напредује, унапређује се, мења и еволуира прилагођавајући се тренутку и потребама запослених у образовно-васпитном систему, казао је Ненад Миливојевић, вд директора Центра за образовање Крагујевац. Говорећи о резултатима Центра, он је подсетио да у оквиру Центра функционише и Центар за рад са талентованом децом у који је ове године пријављено преко 180 ученика и Научни клуб. Поред организовања бројних конкурса, такмичења, радионица, смотри рецитатора, ученици крагујевачких основних школа на републичким такмичењима бележе значајне резултате и носиоци су највиших награда, истакао је Миливојевић.

Горан Јоксимовић, руководилац Школске управе Крагујевац је рекао да савременог просветног радника посвећеног свом напретку и напретку ученика, успешним чине два сегмента која су повезана са менталним и општим здрављем и ученика и наставника. Говорећи о предностима и манама, значају и присутности информационих технологија у образовању, Јоксимовић је истакао да је на просветним радницима да ученицима пруже подршку али и одржавају меру у њиховом коришћењу, отварајући им просторе и могућности  да своје напредовање усмере кроз више аспеката и личних предиспозиција.

На свечаном отварању наступали су ученици Основне музичке школе ''др Милоје Милојевић''.