Канцеларија локалног омбудсмана града Крагујевца и Републичка агенција за мирно решавање радних спорова потписали су данас Споразум о сарадњи. Споразум су потписали Јелена Миливојевић, локални омбудсман града Крагујевца и Ивица Лазовић директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова. Потписивању су присуствовали и Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа Крагујевца и Гордана Дамњановић, члан комисије Привременог органа.

Радни спорови су изузетно заступљени у крагујевачкој судској пракси, поготову у јавном сектори и управо је то био разлог због кога је Канцеларија локалног омбудсмана града Крагујевца иницирала потписивање оваквог споразума о сарадњи. Разлог за то је убрзавање процедуре решавање радно правних спорова, а са друге стране и уштеда средстава кроз овај начин решавања. Овакав начин решавања спорова је економичнији, ефикаснији и бржи – каже Јелена Миливојевић.

Ивица Лазовић, директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова истакао је да би поступци мирног решавања радних спорова требало више да се промовишу и приближе грађанима, јер их запослени још увек не препознају довољно. Када запослени имају радни спор они по правилу иду на суд, а мало ко користи алтернативне методе као што су мирење, арбитража или медијација.

Крагујевац је средина која препознаје мирно решавање радних спорова и Републичку агенцију за мирно решавање радних спорова која је права адреса за то. У Крагујевцу често имамо поступке, често радимо различите радне спорове, препознају нас и запослени индивидуално али и синдикати и ми имамо једну живу сарадњу и са синдикатима и са послодавцима у овом граду и овде имамо веома добре миритеље и арбитре – каже Лазовић.

Агенција у просеку решава између 1000 – 1200 поступака годишње. Најчешће су то индивидуални радни спорови везани за различита права из радног односа, али има и колективних радних спорова, у просеку тридесетак на годишњем нивоу. Најчешће посредују у решавању питања као што су неисплаћене зараде, начин обрачуна зарада, мобинг, дискриминација, индивидуална права из колективних уговора, а када је реч о колективним радним споровима онда је то најчешће право на синдикално организовање и деловање, штрајкови, измене и допуне колективних уговора.

Током прошле године јавни сектор је уштедео око 100 милиона динара кроз покретање поступака пред Агенцијом уместо пред судовима.

Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа града Крагујевца истакао је да је значајна иницијатива коју је покренула Канцеларија локалног омбудсмана града Крагујевца с обзиром на то да је Крагујевац први град у Србији који је 2003. године успоставио институцију локалног омбудсмана и тај пример су, као пример добре праксе пратили и остали градови и општине у Србији.

Данас је наша Канцеларија локалног омбудсмана закључила споразум о сарадњи са Агенцијом за мирно решавање радних спорова чиме опет успостављамо један модел добре праксе. То показује начин и жељу да се спорови који се дешавају између запослених и послодаваца решавају на миран начин, споразумно, на обострано задовољство и уз уштеду која је одлазила на судске трошкове – закључио је Петрашиновић.