Полагањем цвећа и паљењем свећа крај Споменика стрељаним Јеврејима и Србима на Тргу српско-јеврејског пријатељства у насељу Багремар обележен је Међународни дан сећања на жртве Холокауста у организацији Удружења српско-израелског пријатељства „Ахава“ и Града Крагујевца. Цвеће су у име организатора положили Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа града Крагујевца и Предраг Вукашиновић, председник Удружења „Ахава“.

Град Крагујевац чува и негује успомену на невино страдали пријатељски јеврејски народ који је на овом месту побијен заједно са нашим суграђанима. Као град страдалник, који је сам доживео велику трагедију изгубивши у једном дану велики број становника и зато што знамо шта су бол, туга и прогон, у обавези смо да се подсећамо и да се сећамо, рекао је Петрашиновић. Зато смо сваке године овде да бисмо са сународницима који долазе из јеврејске заједнице и грађанима Крагујевца који су свесни значаја Холокауста, злочоначког акта који је оставио неизбрисив траг на човечанство, одали пошту пострадалима и сачували их од заборава. То чинимо због наших пријатеља Јевреја и због будућих генерација како би градили друштво засновано на емпатији, разумевању, толеранцији и заједничкој будућности, уз сталну опомену да се такав злочин, поручио је Петрашиновић, више никада и нигде не понови.

Данас у време великих изазова и страдања на свим меридијанима наше планете више него икада морамо бити свесни да је Холокауст нешто чега се човечанство треба стидети и чега се мора сећати, истакао је Вукашиновић. Као удружење, ми се трудимо да посебно младима укажемо на значај културе сећања на жртве Холокауста и дамо им праву истину о једном периоду људске историје у којој је човек био звер према другом човеку. Жртве страдале у свим концентрационим логорима широм Европе, од Аушвица до Јасеновца, никада не смеју бити заборављене нити избрисане из сећања свих нас без обзира какве нам благодети или недаће будућност буде донела. Холокауст је чињеница, холокауст је истина, ми памтимо, поручио је Вукашиновић.