Богослужењем Његовог преосвештенства владике шумадијског господина Јована са свештенством Епархије шумадијске уз освећење и резање славског колача и Свечаном академијом у сали Прве крагујевачке гимназије обележена је школска слава, Свети Сава.

Свечаности је у име Града Крагујевца присуствовао Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа, истакавши да је Свети Сава непресушна тема, никада до краја испричана. Вековима причамо о њему, али никако да испричамо све оно што је битно за његов живот и његову личност. Увек је теже описати биографију једнога човека него одређени догађај. И племић, и принц, и монах, и патријарх, све то је био Свети Сава и све то говори о његовој величини, његовом лику и делу, као и начину да у себи једном скупи све оно везано за световну, али и духовну власт. На темељима које је он успоставио касније се развијала српска држава и стварала добре основе за даљи просперитет и раст, казао је Петрашиновић.

У име директорке, професора и ученика Прве крагујевчке гимназије, госте је поздравила Санела Ристић Ранковић, наставник филозофије и истакла да читав колектив данас има додатни разлог за славље будући да је њихова школа добитник Светосавске награде за 2023. годину. Директорка школе, Славица Марковић, данас у Влади Републике Србије прима Светосавску награду и присуствује Светосавској академији у Београду на којој ће бити представљени сви награђени, нагласила је Ристић Ранковић. Говорећи о животу и делу Светог Саве, она је подсетила да су Срби су у његовом лику тражили своје извориште, али и своју будућност. Поруке које је Сава оставио су свевремене, а то су његова свестраност, ученост, посвећеност науци, поштовање реда и канона, космополитизам, дипломатске вештине, мудрост, док су сећања формирала бројне духовне и материјалне вредности које су темељ аутентичног културног амбијента и идентитета нашег народа.

Академија је завршена уручењем награда најуспешнијим ученицима на литерарном конкурсу на тему Светосавља из фонда ’’Петронијевић’’, фонда ’’Радомир Путник’’ и за постигнуте резултате у области геометрије из фонда’’Славица Јевтић’’.