Канцеларија за дуално образовање и Национални оквир квалификација данас је у Свечаном салону зграде Градске управе одржала промоцију Националног модела дуалног образовања и оквира квалификација у Републици Србији на којој су представљене измене и допуне Закона о дуалном образовању, измене и допуне Закона о Националном оквиру квалификација и Уредба о финансијској подршци дуалном образовању. Такође, учесници су били у прилици да се информишу о предностима дуалног образовања, досадашњим постигнућима и примерима добре праксе у имплементацији Закона о дуалном образовању и Закона о дуалном моделу студија у високом образовању, као и да чују искуства директора, ученика и представника компанија који су се определили за овај образовни модел.

У име Града Крагујевца учесницима се обратио члан Привременог органа, Мирослав Петрашиновић, подсетивши да је крагујевачка Средња стручна школа била прва образовна установа у Србији која је, уз помоћ Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ), почела са концептом дуалног образовања.

Желимо да млади људи поред формалног образовања које стичу у средњим школама стекну и практична знања и вештине за занате за које се школују. На тај начин помажемо и привреди јер послодавци добијају свршеног ученика средње школе са одговарајућом дипломом који је овладао вештинама потребним за занимање, доброг и поузданог радника који је већ стекао радне навике. Све то утиче на убрзану продуктивност што је битно за сваког ко се бави бизнисом и очекује профит, казао је Петрашиновић, истакавши да дуално образовање представља будућност.

Све више ученика се опредељује за дуално образовање, казала је проф. др Габријела Грујић, директор Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација, истакавши да је у односу на претходне године број заинтересованих дупло већи, као и да су послодавци препознали образовни систем као главног провајдера за обезбеђивање квалитетних младих људи за своје производне процесе које су ускладили са савременим развојем.

Кроз дуалну платформу млади људи не уче само за оцену у образовном систему, него за успешно релизовани радни задатак. Ту проверевају или селектују теоријска знања која стичу у струци, а то је посебна врста мотивације и развијености вештина, тимског духа, аналитичности. Оно што је важније од свега, нагласила је Грујичић, јесте што они већ од 15. године почињу да развијају радне навике и одмах по добијању формалне дипломе прелазе у свет рада. Наводећи да је цео Шумадијски округ препознао значај овог модела образовања и да интензивно сарађује са привредом, она је оценила да је Крагујевац град који има веома важну и активну улогу у дуалном систему образовања.