Глас грађана и привреде у урбанистичком планирању јасније и гласније ће се чути након што је и званично покренута дигитална платформа “Буди део плана“ преко које ће корисници, у реалном времену, добијати обавештења о изменама планских докумената и моћи да на њих електронским путем поднесу евентуалне приговоре. Платформи, која је важан корак ка формирању јединственог националног система еПростор, могу да приступе сви грађани Србије. Апликација је развијена за потребе града Крагујевца, који је изабран за пилот локалну самоуправу о чијим ће планским документима који су у процедури за измене и усвајање јавност моћи да буде обавештена путем мејла, смс или вибер порука.

Активација нове ИТ платформе представљена је на првој овогодишњој седници Савеза за имовину и инвестиције НАЛЕД-а и део је огледног пројекта „Глас грађана у урбанистичком планирању“, који финансира Силп фонд Шведске агенције за међународну сарадњу (Сида).

Географски факултет Београду пружио је стручну подршку НАЛЕД-у у реализацији пилот пројекта.

Пријавом на платформу budideoplana.rs сви који хоће да знају шта се дешава и планира у простору на територији града Крагујевца добијаће нотификацију и то већ у фази подношења иницијативе за измену планских докумената.

- Поносни смо на то што се ова платформа нашла први пут у примени управо за измене планова на територији града Крагујевца. Важно нам је да рад наше локалне самоуправе и у овој области буде транспарентан и то што су грађанима омогућене нове електронске услуге које ће убрзати и олакшати размену информација – навео је Дејан Ружић, начелник Градске управе за инвестиције и развој града Крагујевца.