Градски штаб за ванредне ситуације на територији града Крагујевца на првој редовној телефонској седници усвојио је Закључак о предузимању превентивних мера заштите од пожара на отвореном простору којим је Градској управи за инспекцијске послове и комуналну милицију наложено да организује и спроведе обилазак приградских и сеоских месних заједница на територији града Крагујевца а ради упозоравања становништва на поштовање законске одредбе о забрани спаљивања на отвореном простору.

Градски штаб за ванредне ситуације града Крагујевца закључком је наложио проверу спремности субјеката за заштиту и спасавање која би се могла ангажовати у случају потребе на гашењу пожара на отвореном и спремност механизације ЈКП “Шумадија“ и ЈКП „Водовод и каналаизација“.

Успостваљање комуникације са Добровољним ватрогасним друштвом „Крагујевац“ као и са свим удружењима грађана која могу учествовати у спровођењу превентивних мера и раног отркивања пожара, такође је једна од мера која стоји у донетом Закључку Градског штаба за ванредне ситуације.

Иначе, од почетка фебруара на територији Републике Србије, евидентирано је 1492 пожара на отвореном простору, што је у односу на исти период прошле године енормно повећање, када је оваквих пожара било 226. Само је током викенда на територији Републике Србије евидентирано 466 пожара на отвореном, а прошле године је било 60 у истом периоду. Вишеструко је повећан број пожара на отвореном и у Шумадијском управном округу, чиме и ангажовање ватрогасно-спасилачких јединица Управе за ванредне ситуације Крагујевац.