За представнике амбасада Велике Британије, Канаде, Шкотске  у згради градске куће, Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа града и др Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа уприличили су пријем поводом обележавања 109. годишњице смрти др Елизабет Рос. Обележавању значајног дана за Крагујевац, поред Лава Пајкића, државног секретара у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, присуствовали су представници Министарства одбране, Војске Србије, високообразовних институција, здравствених и институција социјалне заштите, Црвеног крста и чланова породице др Жарка Вуковића, иницијатора и аутора књиге ''Савезничке медицинске мисије у Србији 1915''.

У име града госте је поздравио Мирослав Петрашиновић, члан Привременог органа који је подсетио на значај датума и обележавање годишњице смрти др Елизабет Рос али и значај хуманитарне лекарске мисије који су уграђени у колективно сећање нашег народа. Желећи да спасу српске војнике и народ, изгубиле су своје животе и због таквог највишег чина хуманости уткане су у срца Крагујевчана и грађана Србије, истакао је Петрашиновић. Он је подсетио да улица у Крагујевцу носи њено име као и теренска јединица ГО Црвеног крста. Желимо да сећање на њу вечно траје и из Крагујевца заједно поручујемо о вредностима које су неговале и жртве које су поднеле др Елизабет Рос и болничарке Мејбел Дирмер и Лорна Ферис. Петрашиновић се захвалио гостима што сваке године деле са нама сећање на њих истичући да се на савезништву ондашње Краљевине Србије и Краљевине Велике Британије темеље данашњи партнерски односи и залог су за будућност.

Лав Пајкић, државни секретар у Министарству је подсетио да се Србија и српска војска у Првом светском рату суочавала са моћнијим и немилосрднијим непријатељом од аустроугарске војске због кога је Србија тражила помоћ савезника. Више од тридесет хиљада војника и између сто и двеста хиљада цивила изгубило је борбу са тифусом, а међу њима је била и др Елизабет Рос која се до последњег тренутка борила за сваки живот. Због тога јој дугујемо вечну захвалност, казао је Пајкић, државни секретар и изразио част и задовољство што у име Министарства и Владе присуствује обележавању важног датума за град Крагујевац али и Србију.

Уз захвалност Влади Републике Србије, министарствима, Граду Крагујевцу, Црвеном крсту због чувања сећања на др Елизабет Рос и чланице британске мисије и обележавања важног помена, Доминик Одвеј, заменик амбасадора Велике Британије је истакао да докторка Рос за британски народ представља јединствени и највиши симбол хуманости. Поштована као лекар дала је пример како једни другима можемо помоћи када нам је помоћ потребна. Највиши чин посвећености једне професије је давање и полагање живота за њу, рекао је Одвеј и истакао да ће и убудуће односи двеју земаља Србије и Велики Британије наставити да се граде на људским примерима помоћи и пријатељства.

После пријема у градској кући, крај споменика др Елизабет Рос и чланица британске санитетске мисије Мејбел Дирмер и Лорне Ферис на Варошком гробљу, Његово преосвештенство епископ шумадијски господин Јован са свештенством шумадијске епархије служио је помен, а венце крај споменика су положиле делегације амбасада и представници установа и институција.