Србија обележава Дан државности – у знак сећања на 15. фебруар 1804. године, када је подигнут Први српски устанак и Сретење 1835. године, када је донет Сретењски устав. Овај дан као државни празник слави се од 2002. године.

Темељи српске државности постављени су прво у Орашцу а све је заокружено у Крагујевцу доношењем првог српског Сретењског устава, рекао је Ивица Момчиловић, председник Скупштине града за Телевизију К1, честитајући Дан државности и уставности свим грађанима. Изузетно поносни на историју и претке града Крагујевца, он је додао да се током обележавања празника увек подсетимо на престоне дане града у коме су настале прве образовне, здравствене и културне институције и најавио Свечану академију на којој сваке године највиши званичници Републике Србије грађанима својим беседама упућују поруке са места где је стварана модерна српска држава - Крагујевца и зграде Старе скупштине.

На Свечаној академији која почиње у 13.00 сати и коју директно преноси Радио телевизија Србије на првом програму, Сретењски говор одржаће председник Привременог органа града Крагујевца Никола Дашић, а Сретењску беседу председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.