Сретењском академијом у здању Старе скупштине у Крагујевцу је данас обележен Дан државности Републике Србије. Празник је установљен у спомен на дан када је у Орашцу пре 220 година подигнут Први српски устанак, а пре 189 година у Крагујевцу донет први Устав кнежевине Србије познатији као Сретењски.

На овом месту изнедрен је један од најзначајнијих правних споменика Европе целокупног 19. века. Идеје и идеали садржани у Сретењском уставу одлучно су и јавно прокламовали темељне вредности које већ вековима баштини српски народ, казала је у Сретењској беседи председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић.

Она је нагласила да је на молбу и иницијативу председника Републике Србије, Александра Вучића, Владе Републике Србије донела одлуку да се од ове године национални празник обележава и прославља кроз низ манифестација широм Србије у који је укључен велики број установа културе, стручњака, стваралаца, органа власти, оружаних и снага безбедности и да је ове године прослављање Дана државности и уставности свечаније, организованије и масовније него икада до сада.

Ово је дан за понос и захвалност, дан када указујемо на славу и трајање наше отаџбине, што је и основна порука овогодишњег обједињеног прослављања националног празникa. Живимо у време бројних, веома сложених и потенцијално крајње опасних геостратешких, безбедносних, политичких, идентитетских и других изазова. Свесни смо тих изазова, а посебно оних који представљају стварну опасност по наш државни и територијални суверенитет и интегритет. Наша снага почива у нашим људима, јединству, слози и сагласју. Само уједињени у оданости отаџбини и спремности да је унапређујемо, снажимо и обогаћујемо у сваком виду њеног постојања, можемо да сви скупа обезбедимо бољу, сигурнију и срећнију будућност свој нашој деци, поручила је у својој беседи Брнабић.

Подсетивши да је Сретењски устав документ који је обликовао курс наше нације и био и остао симбол напретка и посвећености, председник Привременог органа града Крагујевца, Никола Дашић, истакао је да смо одговорни према вредностима које су нам у аманет оставили Карађорђе Петровић и Милош Обреновић и у обавези да их чувамо.

Храброст вожда и мудрост књаза дају нам снагу да се уздамо у себе и боримо за бољу будућност о којој су сањали наши преци. Као што је тада наш град био огњиште најважнијих догађаја у историји Србије, тако је и данас Крагујевац стожер и додатна гаранција развоја наше земље, казао је Дашић, додавши да томе сведоче резултати остварени између два Сретења и значајна инвестициона улагања најављена за наш град. Изградња северне обилазнице, брза саобраћајница Крагујевац-Чачак, железничка пруга Цветојевац-Собовица, изградња нове зграде Универзитетског клиничог центра, као и, ускоро отварање Центара изврсности са банком матичних ћелија, Државни дата центар, Иновациони дистрикт са још једним суперкомпјутером и Центром за сајбер безбедност и нови стадион Чика Дача део су пројеката које је издвојио као најзначајније из овог периода, најавивши још веће и значајније за чију је реализацију држава определила 1,2 милијарде евра.

Крагујевац се гради и модернизује. Велика подршка председника државе и Владе Србије отворила нам је могућност да се бавимо и другим градским темама и проблемима. Пре свега мислим на Трг војводе Радомира Путника, затим одмаралиште за децу на Бешњаји, дечија игралишта, отворене терене за мале спортове, фискултурне сале, нове вртиће, нови Ватрогасни дом, све што живот у Крагујевцу данас чини лепшим, лакшим и удобнијим. Важно је да верујемо у себе, у своје снове и наше сутра. Јако и храбро, као што су у наше сутра, веровали вожд Карађорђе и књаз Милош, поручио је Дашић и захвалио свима који су уложили знање, труд и енергију да Крагујевац између два Сретења учине градом поноса и радости и будућности.

Свечаност којој су присуствовали представници Владе Републике Србије, Републике Српске, дипломатског кора, академске заједнице, градских институција, употпунио је уметнички део програма – Изгроказ „Културна дипломатија“, по тексту Владимира Ђорђевића, у режији Младена Кнежевића, а изведби глумаца ансамбла Књажевско-српског театра.