У Основној школи "Мома Станојловић" данас је одржан Други фестивал "Знањем за будућност", окружно такмичење у програмирању и управљању дроновима које уз подршку Града Крагујевца, а под покровитељством Министарства просвете, организује Ротари клуб Крагујевац.

Фестивал је званично отворио председник Скупштине града Крагујевца, Ивица Момчиловић, истакавши да је ово такмичење у коме је мање важно ко ће победити, већ је важније што деца кроз дружење и размену искустава имају прилику да науче нешто ново и та знања пренесу својим другарима.

Захваљујући активностима Ротари клуба из Крагујевца, њиховом друштвено одговорном раду и сарадњи са Министарством просвете, основци из свих делова региона имају прилику да знања која су стекли теоријски примене у пракси. Желимо да мотивишемо децу да више раде и унапреде знање, што ће им помоћи у даљем образовању и стицању нових вештина, а неке од њих и определити да се сутра баве програмирањем које је будућност свих нас, поручио је Момчиловић, пожелевши учесницима да понесу што боље утиске и буду понос својим школама и наставницима.

Крагујевац, наша деца и наставници без којих ништа од овога не би било могуће, хватају корак са новим технологијама у свету, казао је Предраг Стевовић, члан Привременог органа града Крагујевца, захваливши Ротари клубу што је препознао потребу и донацијама омогућио да се деци приближи све оно што чини 21. век. Дронови, мБотови, рачунари, скреч, пајтон, све су то велике речи за нашу малу децу, али и први корак да она сутра можда одаберу управо ову врсту професије. Наш свет је дигиталан данас, а биће такав и у будућности. Град Крагујевац мора да понуди адекватно образовање које прати потребе у целом свету. Један узлазни степеник изузетно важан за наш град и читаву Србију јесте Дата центар, а Иновациони дистрикт чији се камен темељац полаже баш данас значи да идемо правим путем, ка будућности каква је потребна нашој деци, оценио је Стевовић.

У име Ротари клуба учеснике је поздравила Зорица Јестровић и подсетила да су они, у сарадњи са Министарством просвете, протеклих година у оквиру овог пројекта све основне школе у граду Крагујевцу опремили школским дроновима неопходним за учење програмских језика скреч и пајтон, заинтересоване школе мБот роботима, а две предшколске установе модерним намештајем и ИКТ опремом у складу са програмом УНИЦЕФ-а. Она је нагласила да све што раде спроводе у сагласности са надлежним министарствима јер је њихова приоритетна мисија да набаве оно што је преко потребно, а што се данашњег такмичења тиче каже да је то само један од филтера за финално, републичко такмичење у априлу у Београду.