У Крагујевцу је данас одржана међународна онлајн научна, стручна и практична конференција на тему социјализације и развоја индивидуалних потенцијала особа са инвалидитетом кроз партнерства између државних органа, универзитета и невладиних организација. Конференција под називом ''Социјализација и индивидуална трајекторија живота особа са инвалидитетом'' реализује се у организацији удружења грађана ''Експрес'' и сународника и пријатеља Русије ''Свет'''.

Представници локалних самоуправа, надлежних институција и удружења особа са инвалидитетом из различитих земаља разговарали су, представили програме у својој земљи и разменили искуства о превазилажењу проблема са којима се сусрећу ОСИ али и о методама социјализације особа са сметњама у развоју. У име града на конференцији је учествовала др Гордана Дамњановић, чланица Комисије Привременог органа.

Град Крагујевац као четврти макрорегионални центар у Србији има развијен спектар услуга и подршке особа са инвалидитетом у складу са регулативом са националног новоа и имплементацијом стратешких докумената на локалном нивоу. Подршка кроз институције социјалне заштите у сарадњи са цивилним сектором препоручују спектар услуга које град обезбеђује нашим суграђанима који су у стању потребе. Реч је о услугама у области социјализације, образовања, осамостаљивања, становања уз подршку,  запошљавања и самозапошљавања и припрема особа са сметњама у развоју када не буде биолошке породице, казала је др Дамњановић приликом  обраћања на конференцији.

Славица Лукић, председница Удружења грађана ''Експрес'' једне од организатора конференције каже да град Крагујевац учествује на овако значајном међународном саветовању на позив Удружења ''Благое дело'' из Русије које конференцију реализује уз подршку ресорних министарстава Свердловске области и високообразовних институција у циљу размене искустава у социјално оријентисаним партнерствима између универзитета, невладиних организација и државних органа у области социјализације и развоја индивидуалних потенцијала особа са инвалидитетом.