Управа за ванредне ситуације у Крагујевцу данас је у згради Бизнис иновационог центра, у присуству припадника ове Управе, представника Штабова за ванредне ситуације и одговорних лица из јединица локалних самоуправа Шумадијског управног округа, Светски дан цивилне заштите обележила радним састанком.

Министарство унутрашњих послова Републике Србије, Сектор за ванредне ситуације, већ традиционално обележава 1. март, Светски дан цивилне заштите, одржавањем свечаних седница Штабова за ванредне ситуације или радних састанака са колегама из других институција и служби који се баве пословима заштите и спасавања, рекао је Саша Милојевић, начелник Одељења за управљање ризиком и цивилном заштитом Управе за ванредне ситуације у Крагујевцу.

Циљ нам је промоција и афирмација значаја цивилне заштите и обавештавање шире јавности о улози цивилне заштите у савременом друштву, нагласио је он, истакавши да обележавањем овог дана желе да утичу на подизање нивоа свести о значају припремљености свих сегмената друштва за реаговање у ванредним ситуацијама и познавању безбедносних и заштитних мера у случају елементарних непогода, техничко-технолошких и других несрећа и опасности. Милојевић је подсетио да у том смислу Управа за ванредне ситуације у Крагујевцу има пет специјализованих јединица различите намене цивилне заштите – за спасавање на води и под водом, спасавање из рушевина, гашење пожара, пружање прве медицинске помоћи и збрињавање.

Током састанка представљена је анализа достигнутог степена развоја и организованости заштите и спасавања на нивоу Шумадијског управног округа, достигнутог степена у развоју и обучености специјализованих јединица цивилне заштите, као и припремљености локалних самоуправа за реаговање у ванредним ситуацијама.