У оквиру културне сарадње Амбасаде Мексика у Србији и Града Крагујевца, вечерас је отворена изложба ''Амате из Ксалитле'' у згради Окружног начелства (бившој згради Суда). У присуству градоначелника Крагујевца, Николе Дашића изложбу је отворио Карлос Феликс, амбасадор Мексика и овом приликом најавио почетак процеса побратимљења Града Крагујевца са мексичким градом Гванахуато.

Поставку чини колекција од 28 слика из Ксалитле, мексичке државе Гереро, сачињених на посебном мексичком папирусу - амате. Оне су део уметничке збирке Амбасаде Мексика у Србији.

Ове слике настале су тако што су мексички уметници долазили до папира тако што су гулили кору од дрвета, јер папир није постојао. Самим тим, свака од ових слика је аутентична на свој начин. Ове амате послужиле су за описивање историје у то доба у Мексику. На сву срећу, овај начин сликања се никада није изгубио, тако да и данашњи уметници у Мексику раде на оваквој врсти папира. Све ове слике имају и неку врсту повезаности са наивним сликарством у Србији.

Ово је још један корак ближе на пољу културне сарадње са градом Крагујевцом, а у процесу је побратимљење Града Крагујевца са мексичким градом Гванахуато – казао је амбасадор Мексика.

Градоначелник Крагујевца, Никола Дашић истакао је да је Крагујевац овакву иницијативу радо прихватио и да је реч о граду који има много сличности са Крагујевцом, по броју становника, по томе што је универзитетски центар, центар аутомобилске индустрије, фестивалски град. Вечерашња изложба која је у Крагујевац пренела дух Мексика, колоритност, корак је ближе у културној сарадњи али и најава проширења сарадње и будућих контаката и размена. Изложба ће бити отворена до 28. априла.