Свечаном церемонијом у амфитеатру Економског факултета „Проф.др Илија Росић“, у присуству представника министарстава, Универзитета, Града, чланова академске заједнице, бивших и садашњих студената, обележена је јубиларна, 20. годишњица постојања Удружења студената Економског факултета Универзитета у Крагујевцу.

У званичном делу церемоније, присутнима су се у име Града Крагујевца обратили градоначелник Никола Дашић, председник Скупштине града Ивица Момчиловић и члан Градског већа за образовање Душан Алексић, иначе оснивач и први председник УСЕФ-а.

Студирање је период живота када деца, кроз организовање и друштвено деловање које остварују, постају академски грађани, а овакво удружење има велики значај. Вероватно је још много циљева и послова пред вама, али 20 година није мала ствар већ озбиљна историја, рекао је градоначелник. Поносан сам што познајем оснивача који је 2004. године имао лепу визију и од ње направио атрактивно удружење које и данас има своју симболику, снагу, циљеве и залаже се да ви, током студирања, изнесете себе као комплетне људе. Студентски дани јесу дани великих промена, време када млади постају озбиљни људи и професионалци, а ово удружење јесте место где, на неформалан начин, треба да стичете разна искуства и знања. Истовремено, кроз њега треба да помогнете запосленима на факултету да вам пруже што више знања у које ћете ви унети своју енергију и све карактеристике модерног доба и тако постанете бољи од свих нас, поручио је Дашић, пожелевши Удружењу да дуго траје, а његовим члановима да се добро друже.

Економски факултет је једна од највећих компаративних предности коју Крагујевац има у смислу развоја и привлачења страних и домаћих инвестиција, а бројни пријатељи и познаници који су били део ове организације су израсли у озбиљне менаџере, привреднике и пре свега добре људе. Ви сте поставили оквире успешног студентског организовања у граду, али и шире, а постигнућа некадашњих чланова вашег Удружења показују само део потенцијала који је овај факултет ставио на располагање и Крагујевцу и држави, истакао је Момчиловић.

Осврнувши се на период од пре 20 година и настанак УСЕФ-а, Душан Алексић је казао да је удружење основано са циљем да после неколико деценија то постане једна велика организација и да људи са Економског факултета, бивши УСУФ-овци, буду на руководећим местима у граду, фирмама, министарствима. То је био превасходни циљ оснивања нове студентске организације на Економском факултету. Успутне ствари као што је борба за рокове, студентска права, унапређење услова студирања, биле су подразумеване. Организације које су само са тим циљем настајале брзо су и нестајале, а ова живи пуних 20 година, нагласио је Алексић.

Председник УСЕФ-а, Огњен Обрадовић, подсетивши да је ово удружење једно од најстаријих на универзитетима у држави, а најстарије и највеће у Крагујевцу, истакао је да је кроз њега прошло преко 4500 студената који су били активни чланови и оставили траг у студентском животу Крагујевца, али и целе државе. Поред борбе за студентска права, боримо се и да оплеменимо живот студената ван школских клупа. Организујемо разне манифестације попут спортских и едукативних такмичења, хуманитарних акција и све оно што чини студентски живот ван самог факултета, али основни циљ јесте да студенти што лакше и боље прођу кроз процес студирања и студентски живот, казао је Обрадовић.