У сусрет католичком Ускрсу који се ове године празнује 31. марта удужење српско-пољског пријатељства „Завиша“ је у Канцеларији за младе овог викенда окупило своје чланове на радионици на којој су најмлађи украшавали јаја и друге ускршње декорације а старији уживали у њиховом друштву и креативности.

Радионици у Крагујевцу присуствовали су конзул амбасаде Пољске у Србији, Камила Дуда Кавецки, представник пољског националног савета у Србији Геза Пољак а у име града Крагујевца др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту и људска и мањинска права.

Град Крагујевац као мултикултурални град и стара српска престоница гаји посебан однос према националним мањинама. На овај начин дајемо подршку неговању традиције, културе,баштињењу свих вредности које мала национална мањина од око 50 Пољака у нашем граду треба да чува у својим срцима, рекла је Дамњановић. Ово је и прилика да успоставимо нове мостове, поред оних који већ дуго постоје са пријатељским и побратимским пољским градовима Бидгошч и Бјалско Бјала, да успоставимо нову сарадњу нарочито на пољу развоја здравствене заштите, имајући у виду да смо код амбасаде Пољске конкурисали за ултразвучни апарат намањен Дому здравља за скрининг млађих жена за рано откривање карцинома дојке.

Конзул амбасаде Републике Пољске Камила Дуда Кавецки казала је је да овакав вид дружења веома значајан за пољску заједницу, а представник Савета за националне мањине Пољске у Србији је нагласио да је важно одржавање обичаја и културе предака који су давно дошли из ове земље због чега се сличне манифестације организују и у другим градовима широм Србије где год има Пољака.

Иначе, удружење Завиша је младо удружење основано прошле године у Крагујевцу, а име је добило по пољском витезу који је настрадао од Турака у Голупцу 1428.године.