У сали ректората Универзитета у Крагујевцу у оквиру пројекта „Србија земља науке, земља иновацијаˮ који спроводи Министарство науке, технолошког развоја и иновација одржан је Дан науке и иновација.

Јелена Павић, члан Градског већа пројекат је оценила веома значајним будући да ангажује младе који могу да стекну практично искуство у примени научних метода док су на факултетима. Локална заједница пружа снажну подршку развоју науке и технолошких иновација. То се огледа кроз инфрастуктурну, финансијску али и подршку у облику програма и политика које олакшавају развој научних и иновативних активности, казала је Павић истичући значај повезаности научне заједнице, привреде и локалне управе као кључних фактора за економски и друштвени напредак Србије. Крагујевац је од индустријског града постао један од главних центара софистицираних индустрија. Захваљујући инвестицијама државе али и знању и марљивости Крагујевчана, последњих година постао је град који у потпуности може да стане раме уз раме, са инфраструктурно и кадровски развијеним европским градовима, казала је чланица Градског већа.

У Крагујевцу је представљен пројекат INTELHEART, финансиран у оквиру програма ПРИЗМА Фонда за науку Републике Србије а који је везан за развој софтвера базираног на алгоритмима вештачке интелигенције, компјутерског моделирања за нову дијагностику пацијената са срчаном слабошћу.

Трогодишњи пројекат окупља међународни интердисциплинарни тим од 12 истраживача, кардиолога, инжењера, информатичара и истраживача који ће радити на две хиљаде пацијената из клиничких центара Крагујевца, Ниша, Београда и Новог Сада, казао је проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета, а тренутно је у почетној фази прикупљања података од пацијената. Ректор Филиповић је истакао да Универзитет има веома јаку и квалитетну сарадњу са националним институцијама у Крагујевцу а то значи да ће се подаци чувати у Државном дата центру и на основу њих ће се правити софтвер за предвиђање развоја болести срчане слабости и примене терапије.

Владимир Радовановић, в.д. помоћника министра науке, технолошког развоја и иновација је казао да се пројекат реализује у циљу подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације, као и потенцијалу који они носе за нашу земљу. Идеја је да се научној и иновационој заједници али и грађанству приближе програми Фонда за науку и Фонда за иновациону делатност, казао је он, оцењујући системом који функционише и доприноси. Радовановић је подсетио да је у Крагујевцу прошле године у сарадњи са Универзитетом основан Иновациони инкубатор и Регионални иновациони стартап центар чија је идеја да млади,  кроз специјализоване програме и уз подршку ментора комерцијализују и одрже свој пројекат и буду активни на тржишту.

Кроз активности представљене су најновије иницијативе, научна открића, програми подршке, извори финансирања, пореске олакшице, ресурси и инфраструктура истраживачког и иновационог екосистема који су стално доступни у оквиру релевантних институција, као и примери добре праксе од идеје до реализације.