У Крагујевцу је данас почело појединачно квалификационо првенство слепих и слабовидих у шаху и трајаће до недеље, 31. марта. Првенство се одржава у организацији Националног спортског савеза слепих и слабовидих, а отварању су у име града Крагујевца присуствовале Јелена Павић, члан Градског већа за здравствену и социјалну заштиту и др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту и људска и мањинска права.

Град Крагујевац гаји посебан однос и пружа подршку свим организацијама које окупљају особе са инвалидитетом, казала је др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника. Спорт је област у којој они дају свој пуни допринос и постижу бројне резултате. Када су у питању параолимпијци, Крагујевац је пример добре праксе. Припреме за Државно првенство у шаху слепих и слабовидих су још један пример социјалне инклузије особа са инвалидитетом истакла је она и подсетила да је у Савезу слепих и слабовидих и Миле Бјелановић, добитник бројних признања, медаља са међународних и националних такмичења.

Председник Националног спортског савеза слепих и слабовидих Србије, Леон Петровић, појаснио је да се ради о квалификационом такмичењу за финале Државног првенства које ће бити одржано у августу, а у које ће се пласирати четворица најбољих од скоро 30 пријављених слепих и слабовидих шахиста из читаве земље и прикључити осталој шесторици који су већ стекли квалификације и директно иду у финале. Он је оценио да је сала хотела Крагујевац оптимална за одржавање оваквог турнира јер је простор погодан за безбедно кретање слепих особа и изразио очекивање да ће ова сарадња бити дугорочна.

Шах међу слепима је јако заступљен као игра која је потпуно равноправна са осталом популацијом, рекла је Ана Радаковић, секретар Окружне организације Савеза слепих Србије Крагујевац. Она је нагласила да је једину разлику у овој игри представљају табле на којима су црна поља испупчена и фигуре које имају један рез више, а правила игре су иста и равноправна за све.

Крагујевац је једна од најуспешнијих организација у Србији која има око 12000 слепих и слабовидих лица и 45 подружних организација. Такмичари су прошле године на Европском првенству одржаном у Ђенови освојили прво место, на првенству у Охриду били су други на свету, а на олимпијади на Родосу освојили су треће место. Крагујевац ће бити домаћин и екипног такмичења које ће бити одржано на јесен у првој недељи новембра месеца.