Фасада зграда Окружног начелства на Тргу војводе Радомира Путника, синоћ је осветљена плавом бојом, чиме је у знак подршке особама са аутизмом и њиховим породицама обележен 2. април Светски дан аутизма. Ове године слоганом „Нисмо невидљиви“, циљ je да се нагласи неопходан свеобухватан приступ на животном путу особа са аутизмом, како би оне заиста уживале своја права и живеле срећним и испуњеним животима, а светској кампањи прикључио се и град Крагујевац.

Обележавање Светског дана аутизма значајан је јер подиже свест јавности на особе са развојним поремећајем из спектра аутизма и живот њихових породица, а плаво осветљење симболизује нашу подршку и солидарност са њима, рекла је Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Она је похвалила и изузетан рад Удружења за помоћ особа са аутизмом, јер њихова посвећеност и иницијатива доприносе инклузији особа са аутизмом у окружење, због чега ћемо у складу са нашим надлежностима и могућностима наставити да подржавамо њихов рад и пројектне активности, поручила је Павић.

Удружење за помоћ особама са аутизмом постоји 20 година, а осватљавањем објеката плавом бојом 2. априла скрећемо пажњу јавности на ову друштвено осетљиву категорију становништва и њихове породице, али ми радимо током целе године, рекла је Данијела Нешовић, председница Удружења. Град Крагујевац кроз програм рада и пројектне активности подржава рад Удружења, али особе са аутизмом су после 25. године невидљиве и непрепознате у читавом систему, указала је Нешовић. Због тога радимо на подизању свести и разбијању баријера и тежимо ка томе да Крагујевац буде град без баријера са адекватним сервисима подршке као што су дневни боравак са особе са инвалидитетом, породични сарадник и слично, јер је важно имати у виду да када причамо о овим особама морамо да узмемо у обзир и њихове породице, поручила је она.

На Светски дан аутизма у Крагујевцу у плаво су осветљни и крст на улазу у град и споменици у Спомен парку „Крагујевачки октобар“, а Удружење за помоћ особама са аутизмом изложило је фотографије са реализованим активностима из ранијег периода на Ђачком тргу код Прве крагујевачке гимназије и код фонтане у Великом парку које ће ту бити наредна два месеца.

Аутизам је сложен развојни поремећај, испољава се кроз потешкоће у комуникацији, говору и друштвеној интеракцији. Некада се веровало да је аутизам реткост, али студије показују да аутизам погађа око 1 од 100 људи. Особе са аутизмом имају сензорне потешкоће као што су повећана или смањена осетљивост на светлост, звук, боју, мирис, укус или додир. Како су научна истраживања напредовала, дијагностички критеријуми за аутизам су се променили као резултат бољег разумевања овог сложеног стања.