Тродневна конференција "Отпадне воде, комунални чврсти отпад и опасан отпад" која је окупила представнике научне заједнице, стручне јавности, компанија које се баве производњом и дистрибуцијом опреме у овој области, отпочела је данас у хотелу „Шумарице“.

Организатори конференције су Удружење за технологију воде и санитарно инжењерство и Удружење водовода и канализације Србије, у партнерству са Привредном комором Србије, Градом Крагујевцом и ЈКП Водовод и канализација.

Стефан Никезић, члан Градског већа за унапређење и заштиту животне средине истакао је да ће један од приоритета  у наредном периоду у граду Крагујевцу  бити управо третман отпадних вода.

Покушаћемо да решимо проблем отпадних вода језера Шумарице. Отпочели смо израду Студије одрживости за Шумаричко језеро тако да ћемо се и у наредном периоду бавити овом темом али исто тако и темама које се тичу отпада. Ми смо у протеклом периоду од 14 регистрованих дивљих депонија које смо имали на територији нашег града тај број свели на 9, што значи да смо урадили добар посао. Комунални инспектори су стално на терену јер смо повећали надзор над дивљим депонијама – казао је Никезић.

Третман отпадних вода у граду Крагујевцу је већ више деценија на највишем нивоу у односу на остале градове у Републици Србији, па и шире. Напоменуо бих да је Крагујевац добио прво постројење за пречишћавање отпадних вода још 1990. године и од тада оно непрекидно ради и обавља своју функцију. Све воде које се сакупе путем фекалних колектора стижу на постројење у Цветојевцу, ту се пречишћавају, прерађују и тако прерађена вода се враћа у реку Лепеницу. Само постројење је, по свим европским и светским искуствима, при крају свог експлоатационог века и време је да се оно или ревитализује или да се изгради ново постројење на матичној локације. Студије су показале да је боље и исплативије изградити ново постројење које ће дати боље  ефекте како у погледу квалитета пречишћавања отпадних вода, тако и у економским параметрима – каже Небојша Јаковљевић, директор ЈКП Водовод и канализација.

Једна од учесница конференције, Милена Бечелић Томин, редовни професор Природно-математичког факултета у Новом Саду истакла је да је веома важно водити рачуна о свим аспектима заштите животне средине и примењивати све могуће мере  када су у питању отпадне воде, сакупљање и адекватно одлагање комуналног, чврстог али и опасног отпада, што су управо и кључне тематске области ове конференције. Бринући о свим тим аспектима који су увек повезани, штитимо нашу животну средину.