У партнерској организацији Института за јавно здравље, Дома здравља, Завода за здравствену заштиту радника, ГО Црвеног крста под покровитељством града Крагујевца у току су бројне активности здравствених институција поводом обележавања Светског дана здравља ове године под мотом ‘’Моје здравље, моје право’’, најављено је на конференцији за новинаре одржаној у згради Градске управе.

Светски дан здравља је прилика да се осврнемо на важност квалитетне и доступне здравствене заштите сваког појединца и да се читаво друштво подстакне на активност. Под слоганом ‘’Моје здравље, моје право’’ ове године истиче право сваког појединца на достојанствени живот, стављајући здравље на пиједестал људских права, казала је на конференцији Јелена Павић, члан Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Одговорност за промену је на свима нама, додала је Павић и истакла важност свеобухватног приступа здрављу који укључује медицинске услуге, али и чисту воду, квалитетну исхрану, безбедно становање, образовање и радне услове. Поред здраствених институција појединци имају кључну улогу. Информисани и ангажовани грађани чине темељ здравственог система а то укључује улагање у примарну здравствену заштиту, здравствено васпитни рад и заговарање за боље здравствене политике и услуге, казала је Павић и позвала све релевантне институције да наставе са унапређењем здравственог система што ће показати преданост локалне заједнице за добробит свих грађана.

Др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права је подсетила на пројекат „Свако дете има право да одраста здраво“ који спроводе ресорна министарства са здравственим и образовним институцијама. У Крагујевцу програм укључује пет хиљада ученика основних и средњих школа који ће имати додатне часове физичког и здравственог васпитања а у циљу развијања психофизичких способности и неговања здравих стилова живота, казала је она.

Институт за јавно здравље у сарадњи са Асоцијацијом студената медицине, фармације и стоматологије је већ обавио тестирања и одређивање степена никотинске зависности у бројним радним организацијама, казала је проф. др Светлана Радевић и истакла да је посебан акценат на промоцији ХПВ вакцинације као једног од програма Института који се реализује уз подршку града.

Дом здравља као установа примарне здравствене заштите заузима значајно место у здравственом систему и опредељења је да свим грађанима обезбеди право на лечење и здравље без обзира да ли живи у селу или граду, казао је др Василије Антић, директор. Акценат је на превенцији и ка том циљу заједно са Фондом за здравствено осигурање у Специјалистичкој служби АТД-а организујемо бесплатне превентивне скрининге на кардиоваскуларне болести и истакао да се половина од укупног броја жена одазове позиву Дома здравља на скрининг грлића материце и мамографију. Превентивни прегледи се организују у Страгарима,  у селу Чумић крајем априла организујемо Дан отворених врата. Др Антић је казао да се појачаним превентивним и здравствено васпитним радом са грађанима уз подршку Института, рада на терену и уз помоћ медија могу постићи бољи резултати.

Волонтери Црвеног крста поводом Светског дана здравља интензивније раде здравствено превентивне активности за све циљне групе, почев од предшколског узраста па све до старих који се окупљају у нашем Кутку за квалитетније старење, казала је Марица Патрногић, стручни сарадник за програмске активности Црвеног крста Крагујевац, и подсетила на важност нових тема које се отварају а тичу се коришћења психоактивних супстанци, енергетских пића, електронских цигарета ученика у основним и средњим школама. Као и сваке године традиционално је расписан литерарни и ликовни конкурс на тему „Причајмо о здрављу“