Имајући у виду период топлог и сувог времена које погодије настанку и развоју пожара на отвореном простору који се веома брзо шире могу захватити велике површине и представљају реалну опасност за животе и здравље наших грађана и проузроковати велике материјалне штете, Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова апелује на све грађане да буду одговорни, поштују закон и буду веома опрезни приликом употребе отвореног пламена, а уколико примете пожар одмах о томе обавесте ватрогасну службу на број телефона 193.

Подсећамо наше грађане да је одредбама Закона о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве, ниског растиња и смећа на отвореном простору и остатака стрних усева као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метараод руба шуме. За непоштовање ових законских одредби запрећене су и новчане казне. Казне за физичка лица која прекрше одребе овог Закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатка страних усева, биљних остатака  и смећа за физичка лица 10.000 динара, а за правна лица од 300.000 до 1.000.000 динара.

Сектор за ванредне ситуације ће и у наредном периоду, заједно са другим линијама рада МУП-а, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, наставити активност појачаног надзора и обиласка терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана.

Уколико дође до пожара потребно је што пре обавестити ватрогасну службу на број телефона 193.