Крагујевац је данас домаћин конференције коју је поводом почетка пројекта „Путовање у паметнију будућност: Изградња паметнијих и одрживијих заједница у Србији“ организовала Нордијска пословна алијанса  у сарадњи са четири нордијске амбасаде у Србији (Данска, Финска, Норвешка и Шведска) у хотелу „Шумарице“. Као седиште Државног дата центра, Крагујевац је изабран као почетна тачка из које ће бити покренут пројекат исцртавања мапе пута паметних градова за Србију.

Градоначелник Крагујевца Никола Дашић изразио је задовољство што је Крагујевац одабран као почетна тачка за заједничко путовање у паметнију будућност.

Дошло је време паметних градова, у којима нам савремена технологија омогућава да град „прочитамо“. Важно је доћи до оптималних решења која ће задовољити потребе свих грађана, а при томе уштедети време, енергију и новац – казао је Дашић.

Главни циљ пројекта је креирање Мапе пута за развој паметних градова у Србији, рекла је Ива Петровић, извршна директорка Нордијске пословне алијансе и додала да се указала стратешка прилика да се на систематски начин приступи овој теми.

Користецћи знање и искуство нордијских земаља, у сарадњи са доносиоцима одлука у Србији, дефинисаћемо приоритете и стратегије како би Србија што пре постала део глобалне мреже паметних градова. Активности се настављају и у другим градовима, са циљем да се оствари повезивање и сарадња, као и пренос знања и искуства, широм Србије. Интегрални део овог пројекта су и компаније, чланице Нордијске пословне алијансе – казала је Петровић.

Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић свечано је отворио конференцију истакавши да је Град Крагујевац, препознајући дигитализацију као најважнији катализатор иновација, готово највише од свих градова и општина урадио у области отворених података. Тренутно се налази на другом месту по броју отворених података са 215 ресурса на националном Порталу отворених података. Овакви подаци су од суштинског значаја за ефикасно планирање и доношење одлука и пружање квалитетних услуга за грађане, изградњу паметнијих и одрживијих заједница.

Министар је истакао да је Крагујевац један од градова који се захваљујући досадашњим улагањима државе у дигитализацију и индустријализацију трансформисао са зачеља технолошког развоја у српску силицијумску долину, град у коме су увелико спремни пројекти за даља улагања у модернизацију.

Аника Бен Давид, амбасадорка Шведске у Србији истакла је да је нордијски регион један од најодрживијих и најнапреднијих региона у овој области.

Искуство и знање које имају наше компаније желимо да поделимо са нашим партнерима у Србији. Сви заједно радимо на успостављању зелене економије, зелене транзиције, дигитализације, паметнијих градова, а циљ свега тога је да помогнемо својим грађанима да живе што боље – казала је Аника Бен Давид.

Учесницима конференције обратила се и Кристин Мелсом, амбасадорка Норвешке у Србији истакавши да у потрази за одрживом и зеленом будућношћу, идеја паметних градова, који комбинују технологију, планирање и укључивање заједнице, игра кључну улогу. Међународна сарадња је у том контексту кључна, јер су изазови повезани и захтевају заједнички одговор. Данашња конференција је прилика за размену идеја и изградњу партнерстава ка тим циљевима – казала је амбасадорка Норвешке.

Почетак пројекта у Крагујевцу објединио је конференцију и две интерактивне радионице. На њима су представљена решења које градове чине паметнијим када су у питању инфраструктура, комуналне услуге и животна средина – области које је НАЛЕД-ова студија о 49 локалних општина идентификовала као кључне приоритете. Еминентни стручњаци из нордсијких земаља поделили су своја знања и успешне примере из поменутих области са присутнима. Такође је било речи и о примерима из Србије, како паметна градска инфраструктура може да побољша живот грађана.