У организацији Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, Канцеларије локалног омбудсмана града Крагујевца и Канцеларије локалног омбудмана града Ниша, у Палати Србија одржана је конференција на тему „Равноправни аспекти људских права - теорија и примена“.

Крагујевачка Канцеларија локалног омбудсмана је била прва која је потписала споразум у сарадњи са Републичком агенцијом за мирно решавање радних спорова што је убрзо дало резултате кроз успешно решавање проблема на терену, посредовањем Канцеларије и Републичке агенције.

Убрзо по потписивању овог корисног споразума смо били у прилици да га применимо у пракси, која се овога пута показала као ефикасна, на задовољство оштећеног грађанина од стране послодаваца, док са друге стране послодаваци су показали добру вољу да наше предлоге споразума прихвате, јер су ишли и у њихову корист у контексту смањења трошкова евентуалног парничког поступка, рекла је обраћајући се присутнима Јелена Миливојевић, локални омбудсман града Крагујевца. Она је додала да грађани и грађанке који имају овакав проблем не треба да зазиру од обраћања миритељима и арбитрима Агенције за мирно решавање радних спорова до којих могу доћи преко Канцеларије локалног омбудсмана.

Једно од запажених уводних излагања на скупу, управо на ову тему, дала је др Гордана Дамјановић, помоћница градончелика за здравствену и социјлну зашиту, људска и мањинска права, која се у свом излагању осврнула на специфичне радно правне проблеме које у Крагујевцу имају установе соцјалне и здравствене заштите, где спорови између запослених и послодаваца умеју да буду јако дуги, да заврше на суду, и на крају све трошкове оштећеном плати градски буџет. Зато је и помоћница градоначелника Крагујевца поздравила сарадњу омбудсмана и Републичке агенције за мирно решавање радних повреда права.

На конференицји је било расправљно о радноправним аспеткима у односу на које могу реговати сами локали и регионални омбудсмани у својим местима надлежности, али и о сложенијим проблемима и питањима која су омбудсмани решавали у сарадњи са Репубичком агенцијом за мирно решавање радних спорова.

На стручној конференцији „Радноправни аспекти људских права - теорија и примена“ учествовало је више од 20 омбудсмана и заменика из свих локалних самоуправа у Србији. Радни део конференције је отворио мр Зоран Пашалић, Заштитник грађана Републике Србије, док су у свечаном делу сесије говорили: проф.др Бојан Ударевић са Правног факултета Уиверзитета у Крагујевцу, проф.др Марко Давинић са Правног факултета Универзитета у Београду и проф.др Живко Кулић, миритељ и арбитар Републичке генције за мирно решавање радних спорова.