Градско веће утврдило је Предлог одлуке о додели Годишње награде града Крагујевца – Ђурђевданске награде за 2023. годину и упутило одборницима Скупштине града на разматрање и одлучивање.

У области уметности за Ђурђевданску награду преложени су Предраг Илић и Сања Живковић за монографију „Кнез Михаило кроз уметност и архив“ и Зоран Игњатовић за реализацију три самосталне и шест колективних изложби у 2023. години.

Проф.др Милован Матовић предложен је за Ђурђевданску награду у области медицине за увођење и терапијску примену Lu-PSMA у лечењу метастатског кастрацијски резистентног карцинома простате (mCRPC).

У области новинарства предложен је Миодраг Стојиловић за књигу „Крагујевац отворени град који се воли“, а у области образовања за Годишњу награду града Крагујевца предложена је Марина Петровић Јилих за допринос побољшању квалитета институционализоване наставе на немачком језику и књижевности у 2023. години.

У области привреде за Ђурђевданску награду предложена је компанија LionEight за допринос и подршку привредном и економском развоју града у 2023. години.

У области хуманитарног карактера предложени су Иван Глишовић, Владица Момчиловић, Горан Ћираковић, Милош Илић, Предраг Ђокић, Александар Симовић, Милош Дробњак и Саша Бечановић за учешће у спашавању угрожених лица након разорног земљотреса у Републици Турској 2023. године.

Градско веће утврдило је и Програм мајских свечаности којима ће бити обележен Ђурђевдан – Дан града. Мајске свечаности 2. маја отвориће Ђурђевдански песнички сусрети. У понедељак 6. маја, након Свечане седнице Скупштине града, уследиће наступ дечијег и омладинског фолклорног ансамбла Центра за неговање традиционалне културе Абрашевић, Ђурђевдански маскенбал и Фестивал уличних свирача.

У оквиру централне прославе – Ђурђевданског концерта на Тргу испред зграде Градске управе Крагујевац – Хиљаде тона љубави, биће приређен и традиционални ватромет.

Међу многобројним манифестацијама, од 14. до 18. маја биће организован 26. Међународни луткарски фестивал „Златна искра“, а од 15. до 19. маја Сајам књига. Од 23. до 29. маја на програму су Јоакимови дани – ревија позоришних представа у част домаћег писца. Мајске свечаности 31. маја биће затворене Изложбом „75 година Народног музеја Шумадије“.