Превентивне припреме за спровођење мера заштите од поплава, припреме за одбрану од града и активности на смањењу ризика од елементарних непогода на подручју Шумадијског округа у овој години, теме су о којима се, поред осталих, разматрало на данашњој првој редовној седници Окружног штаба за ванредне ситуације.

Једна од најважнијих тачака на данашњој седници је усвајање извештаја о раду Окружног штаба у 2023. години. Окружни штаб за ванредне ситуације је у потпуности испунио све планиране активности и задатке, рекла је Биљана Илић Стошић, командант Окружног штаба. Анализом извештаја свих наших служби установили смо да је Ватрогасна спасилачка бригада интервенисала 1.419 пута, специјалне екипе Сектора за ванредне ситуације су откриле и уништиле 2.349 убојних неексплодираних средстава, издато је 1.450 решења о инспекцијском надзору и да су градски, општински и окружни штабови, разматрајући безбедносну ситуацију, у прошлој години заседали 67 пута. На основу свега тога можемо рећи да је ниво безбедности заштите наше заједнице на високом нивоу, што ће и остати, истакла је Стошић, нагласивши да су прошле године припадници Цивилне заштите, њих 298, прошли различите обуке и спремности што значи да ће ниво безбедности у нашој заједници и даље остати одличном нивоу.

За територију Шумадијског управног округа, којима управљају два радарска центра Бешњаја и Букуља, све је спремно за сезону одбране од града у 2024. години, која је почела данас и траје до 15. октобра. Цео систем одбране од града у овој години располаже са 23.490 противградних ракета, од тог броја је уговорена набавка 11.200 а остатак су ракете из претходне сезоне и оне које су донирале општине и градови, речено је на данашњој првој редовној седници Окружног штаба за ванредне ситуације. Свака станица у просеку на располагању има од осам до 12 ракета, а уколико се потроше обезбеђене су додатне. Радарски центар Бешњаја покрива територију града Крагујевца, Кнића, Баточине и Лапова, а  Букуља Аранђеловац, Тополу и Рачу.

На данашњој седници оцењено је да су бране Гружа и Грошница, којима управља ЈКП „Водовод и канализација“, спремне за пријем надолазећих великих вода.