Свечаном академијом којој су присуствовали представници Града Крагујевца, Универзитета, Министарства просвете, Научног савета за високо образовање, обележено је 52 године постојања и рада Природно-математичког факултета.

Проф. др Марија Станић, декан Природно-математичког факултета истакла је да је ово институција од посебног значаја за образовање у Србији јер школује велики број стручњака из различитих области, пре свега базичних наука без којих нема даљег развоја науке. На овом факултету тренутно студира 1330 активних студената, а поводом Дана факултета додељене су дипломе  студентима који су студије завршили у претходних годину дана, то је 110 студената основних академских студија, 73 студента мастер академских студија, 20 студената који су завршили по старом програму, док је 12 студената успешно одбранило своје докторске дисертације.

Надамо се да ће број студената бити већи у наредним годинама. Међу резултатима које постиже наш факултет треба поменути изузетне резултате у научно-истраживачком раду што значајно доприносимо позицијама које наш Универзитет има на светским листама – казала је Станић.

Најбољи показатељ међународног угледа је то што је Универзитет у Крагујевцу захваљујући Природно-математичком факултету три пута за редом високорангиран на Шангајској листи из области математике.

Професори и студенти Природно-математичког факултета постижу врхунске резултате у земљи и свету по цитираности, истраживачком раду што их чини најбољим амбасадорима науке нашег града и наше земље. Споменимо само чињеницу да неки од најбољих студената ПМФ-а данас раде у највећим светским компанијама као што су Gооgle, Microsoft, или су део тимова који се веома успешно баве лечењем стерилитета, истражују нове лекове против најтежих болести (спинална мишићна атрофија), сарађују са Церном и другим водећим научним институтима – казала је проф.др Анђелка Стојковић, заменик председника Скупштине града.

Проф.др Јанко Самарџић, специјални саветник министра просвете, честитајући јубилеј овој високообразовној установи истакао је да је један од циљева министарства повећање броја високообразованих људи као и повећање квалитета њиховог образовања, и да је сигурно да ће образовање и наука, а посебно високо образовање бити у фокусу нове Владе Републике Србије. Самарџић је казао да је уверен да ће Природно-математички факултет, захваљујући свом кадровском потенцијалу и угледу који је стекао. одговорити свим предстојећим изазовима и трендовима новог времена.

Ректор Универзитета у Крагујевцу, проф.др Ненад Филиповић истакао је да ће у наредном периоду бити уложена велика средства у нове пројекте и наставак текућих као што су наставак изградње станова за младе научнике, почетак рада Центара изврсности, изградња Иновационог дистрикта, који ће створити нове прилике и нова радна места, а на нама је да будемо што спремнији да одговоримо на те изазове.