Средњорочни план града Крагујевца за период 2024–2026. године израђује се у складу са Уредбом о методологији за израду средњорочних планова којом је прописана обавезна форма и садржина средњорочног плана. Ово је први Средњорочни план који град Крагујевац израђује. За израду документа формирана је управљачка радна група, секторске подгрупе и именован је координатор, а у складу са Одлуком о приступању изради Средњорочног плана града Крагујевца за период 2024-2026. године.

Средњорочни план је свеобухватни плански документ који се доноси за период од три године и који омогућава повезивање јавних политика са средњорочним оквиром расхода. Основно полазиште средњорочног планирања је План развоја локалне самоуправе, као хијерархијски највиши дугорочни документ развојног планирања. Својим средњорочним планом Град разрађује циљеве, мере и активности које je у обавези да оствари, односно спроведе на основу cвог плана развоја и докумената јавних политика, а на основу расположивих ресурса.

Кроз израду и доношење средњорочног плана врши се, пре свега, операционализација и спровођење Плана развоја ЈЛС, а такође се повећава и транспарентност одговорности за спровођење утврђених локалних циљева Агенде 2030. На овај начин средњорочни план постаје основни управљачки инструмент локалне самоуправе којим се утврђује ко, шта, кад и како треба да уради, трошкови активности у средњорочном периоду и њихова усклађеност са усвојеним буџетом.

Финансијску подршку у изради Средњорочног плана пружио је Кабинет министра без портфеља задуженог за координацију равномерног регионалног развоја, док је стручну подршку у изради пружила Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља.

Након израде Нацрта Средњорочног плана града Крагујевца за период 2024-2026. године, биће спроведена Јавна расправа о Нацрту Средњорочног плана града Крагујевца за период 2024-2026. године.