Амбасадор Европске уније у Србији, Емануеле Жиофре и градоначелник Никола Дашић, потписали су данас Меморандум о сарадњи поводом отварања Европске куће у Крагујевцу, што ће бити четврти овакав центар у Србији. Меморандум је потписан у оквиру посете високе делегације Крагујевцу коју су чинили и Лука Гори, амбасадор Италије и Михал Павук, амбасадор Словачке.

Потписивањем Меморандума и отварањем Европске куће желели смо да, поред Београда, Новог Сада и Ниша, имајући у виду значај сарадње у најразличитијим сферама између Србије и Европске уније, будемо и у Крагујевцу, значајном регионалном центру. Важно је да такав центар постоји и овде као место где ћемо Европу моћи да приближимо грађанима и покажемо све оно што Европска унија може да уради, шта чини и шта можемо да урадимо заједно, рекао је амбасадор Жиофре и најавио да ће за неколико месеци почети реновирање зграде како би догодине била отворена.

Европска унија и Крагујевац већ имају развијен снажан однос, више реализованих пројеката, бројне активности које поспешују економску сарадњу и која је овде врло развијена, рекао је Жиофре, подсетивши да је ЕУ главни економски партнер Србије са којом је у прошлој години забележено 40 милијарди евра размене. Доста европских компанија инвестира у Србији и наставићемо да развијамо и ширимо ту сарадњу, не само са државним органима већ и са приватним сектором. Говорећи о Плану раста за Западни Балкан као великом програму ЕУ који отвара нове могућности како за Србију, тако и за њене грађане, а који подразумева бољу интеграцију са ЕУ и целокупног западног балкана са јединственим тржиштем ЕУ, додатна финансијска средства и регионално интегрисање, амбасадор ЕУ је рекао да је важно да се све добро разуме јер план пружа нове прилике које што више треба искористити на централном и локалном нивоу.

Изразивши задовољство што има прилику да угости овако високу делегацију, градоначелник Никола Дашић је нагласио да је Европска унија до сада већ инвестирала у Крагујевац око 2,4 милиона евра за заједничке пројекте укупне вредности око 4,2 милиона евра. То су значајна средства помоћу којих смо реализовали низ лепих пројеката, од Пешачког моста на Лепеници до чувеног Коша у Великом парку, али пред нама је још много тога. Зато охрабрује изјава амбасадора Жиофреа да од Европске уније можемо да очекујемо и већу помоћ у будућности и порука да као град и као држава наставимо да стремимо приступању Европској унији. Већ имамо преко 20 припремљених пројеката, а један од значајнијих је управо отварање Европске куће у центру града. То ће бити објекат у коме ћемо на више начина презентовати нашу сарадњу са Европском унијом и омогућити Крагујевчанима да се упознају са вредностима које она баштини и културама које се у њој преплићу, казао је Дашић и захвалио екселенцијама на подршци коју нам пружају дужи временски период, показујући да можемо да се ослонимо на њих као на праве партнере.

Амбасадор Италије, Лука Гори, истакао је да је данашња посета прилика да се покаже како ЕУ ради кохезивно са својим чланицама са заједничким циљем да Србија што пре уђе у ЕУ, као и колико су јаке економске везе између Републике Србије и Европске уније. Италија, као чланица, гаји изузетно јаке економске везе са Србијом, а присуство италијанских компанија је велико посебно у овој регији. Намеравамо и даље да улажемо у Србију не само у досадашњим, традиционалним секторима, већ и у новим који имају додатну технолошку вредност и који су приоритет како за нас тако за Републику Србију, рекао је Гори.

Амбасадор Словачке, Михал Павук, рекао је да је његова земља добар пример свега што Европа може да уради за једну земљу на путу евроинтеграција и да Србија од Словачке има пуну подршку у том процесу. ЕУ се не тиче само престоница, већ посебно мањих места и градова и важно је да сви доприносимо том процесу, као и да убиремо користи од њега, поручио је Павук.