Амбасадори Делегације Европске у Србији, Емануел Жиофре, Италије, Лука Гори и Словачке, Михал Павук, своју посету Крагујевцу наставили су у Државном дата центру где су се сусрели са министром информисања и телекомуникација у Влади Републике Србије, Михаилом Јовановићем и градоначелником Крагујевца, Николом Дашићем. Састанку су присуствовали и в.д директора Канцеларије за ИТ и еУправу Милан Латиновић и директор Data Cloud Technology, Данило Савић.

Емнуел Жиофре је након састанка истакао да је импресиониран инфраструктуром за чување података у Дата центру и да је сигуран да то представља „економију будућности“.

“Европска унија је веома фокусирана на дигиталну транзицију, то је револуција која се дешава широм света, у Европи и у Србији, а ми желимо да будемо уз Србију у спровођењу те револуције у наредним годинама. Србија је већ део програма Дигитална Европа, већ је део иницијативе за рачунаре високих перформанси, а сада имамо План раста који је ту да повећа интеграцију Западног Балкана у Јединствено тржиште ЕУ, јачање капацитета и дигитализација ће бити велики приоритет овог Плана раста”, рекао је амбасадор Жиофре.

Министар Јовановић је овом приликом амбасадорима представио резултате Владе Републике Србије у развоју ИКТ сектора, као и планове за будућа улагања у најсавременију дигиталну, телекомуникациону и иновативну инфраструктуру који су део програма „Скок у будућност - Србија 2027“.

„Иновациони дистрикт у Крагујевцу, чија изградња је планирана програмом „Скок у будућност – Србија 2027“ представља јединствен комплекс информационих, иновативних, креативних и дигиталних индустрија у Србији и у региону, а простираће се на 4,5ha. Идеја је да постане епицентар окупљања младих, паметних, талентованих и способних људи који ће у свом граду имати услове за живот и рад какви не постоје нигде у Европи. Mладих који ће остајати у Србији, са својим породицама, да развијају своје идеје, визије и снове и који ће бити мотор даљег развоја и напретка и Крагујевца и Србије. У првој фази се гради објекат од 4.700м2 и скоро 10.000м2 гаража, док ће у коначној фази имати скоро 62.000m2 са још 23.000m2 гаража. Замишљен је као креативно-иновативни, дигитални центар са посебним садржајима, у коме ће чланови ИТ заједнице моћи да се друже и раде, a разликоваће се по томе што ће бити отворен за грађане и посетиоце и по томе је јединствен дистрикт у Југоисточној Европи“, изјавио је министар Јовановић.

Министар Јовановић је додао да се у оквиру програма „Скок у будућност – Србија 2027” ради на даљој модернизацији и дигитализацији кроз проширење Државног дата центра у Крагујевцу изградњом блока 2 капацитета 16MW.