У Дому Народне скупштине Републике Србије данас је свечано обележен Међународни дан девојчица у сектору информационо-комуникационих технологија. Циљ манифестације која се обележава сваког четвртог четвртка у априлу је да девојчице оснажи приликом одабира будућих професија, да не подлежу стереотипима, већ да се руководе личним интересовањима и талентима.

У оквиру догађаја представљена је и изложба победничких радова STE(A)M изазова међу којима су и тимови из Крагујевца - EcoBytes – Прве крагујевачке гимназије и Није компот него kompost – Прве техничке школе. STE(A)M изазов реализован је у оквиру пројекта „Изградња кључних рачунарских компетенција ка радној снази будућности“ који реализује Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у партнерству са Министарством просвете и Фондацијом Петља, уз подршку Владе Републике Србије. Циљ изазова је био да подржи и награди најбоље идеје средњошколаца из Србије за решавање локалних проблема уз примену STE(A)M дисциплина, дигиталних технологија (као што су вештачка интелигенција, интернет ствари, блокчејн, роботика и друге) и података.

Тим EcoBytes урадио је решење за унапређење квалитета ваздуха у граду и смањење загађености, а чини га биореактор који представља екосистем једноћелијских алги смештених у стаклену посуду (акваријум) које производе кисеоник, у замену за угљен - диоксид који је производ загађеност. Биореактор такође поседује соларни панел који напаја пумпу и лампу неопходну за рад самог биореактора. Такође, соларни панел ствара енергију која се користи за напајање екрана који је информативног карактера - приказује туристичке дестинације и заниљивости града Крагујевца. Решење је иновативно по томе што користи живе организме за неутрализацију угљен - диоксида и смањење угљеничног отиска, те доприноси стварању кисеоника.

Проблем којим се бавио тим из Прве техничке школе из Крагујевца је велика количина биоразградивог отпада у школском дворишту у виду траве, сувог лишћа, папира и остатака ђачке ужине који могу бити трансформисани у користан производ - компост. Њихово решење је веб апликација за управљање компостом од био-отпада, микроконтролер и рото-компостер коју могу користити особе или организације које се баве производњом компоста и које желе да путем дигиталних сензора и ИТ технологија мере и прате параметре компоста -  температура, влажност и пХ вредност, како би обезбедили оптималне услове за компостирање. Такође, апликацију могу користити и они који користе компост за градњу земљишта или за сађење култура како би знали квалитет компоста и како би га применили на најбољи начин. Kompost од биоотпада смањује отпад, обогаћује земљиште, спречава загађење и смањује трошкове депоновања отпада, а притом подиже и еколошку свест.

Иначе, свечаност поводом обележавања Међународног дана девојчица у ИКТ-У приредили су Народна Скупштина Републике Србије, Министарство информисања и телекомуникација, Удружење пословних жена Србије и Програм Уједињених нација за развој.