Међународни „Дан планете Земље“ који се обележaва 22. априла акцијом чишћења Шумаричког језера и приобаља обележен је и у Крагујевцу. Акцију чишћења организовало је ЈКП „Шумадија“ у сарадњи са Ронилачким клубом Крагујевац, Еколошким удружењем „Екомар“ и Медицинском школом са домом ученика „Сестре Нинковић“.

У име града Крагујевца, у акцији су учесвовале др Снежана Живановић Катић, чланица Градског већа за равномерни и одрживи развој и др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права.

„Дан планете Земље“ традиционално се обележева бројним акцијама. Поред свих учесника данашње акције међу најважнијима је ЈКП „Шумадија“ које је и иницијатор ове активности са циљем подизања свести суграђана, рекла је др Гордана Дамњановић. Шумаричко језеро је бисер нашег града и потребно је подсетити људе да је чиста средина здрава средина јер на тај начин штитимо планету, воду, шуме. Сумирањем досадашњих резултата, Крагујевац је град који води рачуна о водама, шумама и загађености а вода и шуме су срце и бит једног града за добар ваздух, казала је др Гордана Дамњановић.

ЈКП „Шумадија“ је друштвено одговорно предузеће које радо организује акције чишћења, рекао је Марко Вујновић, директор предузећа. И данас је прилика да поводом „Дана планете Земље“, који се обележава широм света, заједно са Ронилачким клубом Крагујевац, Удружењем „Екомар“ и Медицинском школом учествујемо у чишћењу језера и приобаља и на тај начин подигнемо ниво еколошке свести код наших суграђана.

Шумаричко језеро је година једна од тема којим се Еколошко удружење „Екомар“ бави и желимо да скренемо пажњу како све негативне људске активности и понашања утичу на средину. Данас ћемо одржати предавање о испуштању отпадних вода али и о бацању смећа што све утиче на еко системе који се користе за спорт и рекреацију, рекла је Марија Симић Савић из Удружења „Екомар“.

Ација чишћења поводом „Дана планете Земље“ била је планирана прошлог викенда али због лоших временски услова одржана је данас.