Град Крагујевац је један од 17 градова и општина у Србији који је добио подршку Владе Републике Србије за организацију кампова за младе из дијаспоре и региона у 2024. години у циљу јачања односа Србије и дијаспоре. Уговоре са представницима локалних самоуправа, у Влади Републике Србије, потписао је Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за координацију активност и мера у области односа са дијаспором, а у име Града Крагујевца, Предраг Стевовић, члан Градског већа за спорт.

Током јула и августа биће органозаван 21 тематски летњи камп за младе из дијаспоре. Локалне самоуправе које су добиле подршку путем конкурса организоваће спортске, научне, културно-уметничке кампове у којима ће учествовати више хиљаде младих из дијаспоре, а Влада Републике Србије са 120 милиона динара финансира цео пројекат. Драго ни је што заједнички са локалним самоуправама стављамо акценат на младе и што ће их ове године бити далеко више него претходне, казао је министар Ђорђе Милићевић. Он им је поручио да увек себично чувају свој језик, своју ћирилицу, културу, историју, идентитет, традицију, да граде мостове пријатељства у државама у којима живе јер они су наши амбасадори којима кроз овакве пројекте, њиховом срцу још више приближавамо Србију. Ми желимо да их подстакнемо да једног тренутка када заврше своје школовање, размишљају да своје знање и искуство искористе овде, у Србији  и због тога им никада не кажем „Добродошли у Србију“ јер Србија је њихова кућа, поручио је министар Милићевић.

Изразивши задовољство што ће захваљујући одобреном пројекту град Крагујевац имати могућност да угости наше младе који желе да се баве спортом и све оне који желе да посете своју Србију, Предраг Стевовић је рекао да је сарадња са ресорним министарством, министром Милићевићем и Владом Србије веома значајна јер нам омогућава да имамо још бољи контакт са свим људима који су ван свог града и земље три или четири генерације, а који ће по завршетку свог школовања можда одлучити да се врате у Србију. Програмом је предвиђена организација одговарајућих шаховских турнира, како би се деца из дијаспоре приближила нашој која већ играју шах и уче са својим велемајсторима. У оквиру кампа ћемо им омогућити да посете наше базене, спортску инфраструктуру, да се упознају са нашим спортистима и можда да се, мимо шаха, баве и другим спортским активностима али обиђу и нашу невероватну Шумадију богату природним и историјским знаменитостима јер град Крагујевац има шта да им понуди. Верујем да ће им се свидети и да ће пожелети да нас посете поново, рекао је Стевовић. Он је изразио наду да ће ова активност постати традиционална и да ћемо наставити сарадњу са ресорним министарством које је препознало потенцијале сарадње са дијаспором и нашег пројекта.

Очекује се да током овог лета у камповима које ће у сарадњи са Владом реализовати локалне самоуправе учествује више од 5000 младих пореклом из Србије који живе у дијаспори.