Међународни дан физичке активности, 10. мај биће обележен на Тргу војводе Радомира Путника, заједничком манифестацијом коју организују Институт за јавно здравље, СПД Раднички и Град Крагујевац у сарадњи са партнерским институцијама и организацијама.

Поред бројних здравствених организација које ће обављати превентивне прегледе, учешће на овој манифестацији узеће спортисти СПД Радничког, фитнес тренери, ГО Црвеног крста, школе, предшколске установе, Кутак за квалитетније старење – најављено је на данашњој конференцији за новинаре коју су организатори ове манифестације одржали у СПД Раднички.

Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за људска и мањинска права истакла је да физичка неактивност представља четврти водећи фактор ризика за настанак кардио васкуларних болести, дијабетес мелитуса и др. Подаци СЗО говоре да је тек свака четврта одрасла особа физички активна, а када говоримо о популацији деце и младих, чак 80% није довољно физички активно. Дамњановић је истакла да физичка активност код деце има позитиван утицај и на социјалну инклузију и вршњачку толеранцију.

Бављење спортом производи и гради добре људе, пријатељство, другарство, што заједно чини локалне заједнице много јачим и одговорнијим тако да ће ова манифестација поред спортског попримити и здравствени, едукативни и хуманитарни карактер. У оквиру манифестације биће организована и добровољна акција давања крви у згради Окружног начелства коју ће заједно са Заводом за трансфузологију спровести ГО Црвеног крста Крагујевац – казала је Дамњановић.

Ивана Симић Вукомановић, начелник Центра за промоцију здравља истакла је да је циљ ове манифестације скретање пажње јавности на значај физичке активности као једне од основних детерминанти здравља.

Сви заинтересовани суграђани ће имати прилику да провере основне здравствене параметре, основне прегледе и тамо где будемо уочили одређене поремећаје здравља да их упутимо на даљу дијагностику. За најмлађе суграђане припремили смо бројне спортске активности, разговоре са фитнес инструкторима, тренерима, наставницима физичке културе – казала је Ивана Симић Вукомановић и истакла да ће манифестација имати поред здравственог и спортски, едукативни и хуманитарни карактер.

Марија Лојпур, координатор рукомета СПД Раднички казала је да ће се њихов допринос овој манифестацији састојати у промоцији спортова (рукомет, кошарка, ватерполо и одбојка).

Најмлађе рукометашице ће се представити једним показним тренингом као и наши кошаркаши док ће посетиоци моћи да учествују у самом тенингу и упознају чари тих спортова. Наше колеге ће им пружити све информације о спортовима за које буду заинтересовани – казала је Марија Лојпур.

Програм Међународног дана физичке активности  на Тргу војводе Радомира Путника почеће у 9,00 сати.