Светски дан физичке активности у Крагујевцу је данас обележен на Тргу војводе Радомира Путника у Крагујевцу где су се окупиле бројне здравствене, образовне и социјалне установе, спортске организације, невладин сектор. У сарадњи са градом Крагујевцем, манифестацију која је била богата бројним здравствено - васпитним и спортским активностима иницирао је Центар за превенцију Института за јавно здравље Крагујевац, а својим присуством подржали су је и министри у Влади Републике Србије Томислав Жигманов и Милица Ђурђевић Стаменковси.

Захваљујем се граду Крагујевцу и Институ за јавно здравље што окупљају децу и омладину и покушавају да их усмере како би сви заједно послали поруку да нема здравог друштва без здраве деце и здраве омладине, рекла је Милица Ђурђевић Стамнковси, министарка за бригу о породици и демографију. Овде смо да подстакнемо будуће генерације да се више баве спортом и да виртуелна дружења по популарним друштвеним мрежама макар на трентак замене дружењима на спортским теренима, игралиштима и парковима. Данас смо ту, додала је министарка, да подржимо све младе људе који се баве спортом, станемо иза њиховог успеха у нади да ће сви они овде живети, радити и заснивати своје породице, поручивши им да је најважније да буду добри, породични људи, узорни грађани, да поштују и воле своје земљу, а она ће бринути о њима.

Право на здравље једно од фундаменталних права а ово су активности које доприносе превенцији и очувању здравља и афирмацији здравог начина живота, рекао је Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Уколико смо здрави можемо у пуном капацитету оствривати и друга права унутар друштва, што је значајно за читаву заједницу, локалну самоуправу и организације. Када је реч о остварењу једног од виталних права, а то је право на здравље,  важнији су механизми превенције и онога што доприноси да се то право оствари, а не оно што је последично везано за заштиту здравља, казао је Жигманов.

Од почетка мандата а тако настављамо и даље стављамо акценат на обнављање основне спортске инфраструктуре, јер је неопходно да сваки грађанин, свако дете има приступ спортским активностима које су уско повезане са здрављем појединца. Ако имамо здраве грађане имамо здраву нацију, рекао је Предрага Стевовић, члан Градског већа за спорт. Овакве акције због тога су добродошле и трудићемо се да уз поршку града Крагујевца оне постану и традиционалне и масовне. Трудимо се, поручио је Стевовић, да се наши грађани окрену спорту, да победимо технологију и кроз спортске активности пружимо здравље нашој деци.

На једном месту данас су сви који чине кичму, да се пежоратовно изразим, здравог тела, а то су СПД Раднички, здравствене, социјалне, образовне установе, спортисти, Црвенуи крст, јер је здрављ свеукупно благостање, рекла је Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту и људска и мањинска права. Данас је и слава Института за јавно здравље, а организацијом ове манифестације по моделу светске здравствене организације ближи смо глобалним циљевима  а то је да се до 2025. ниво физичке активности подигне за 10%, казала је Дамњановић.

Међународни дан физичке активности се обележава у склопу глобалне иницијативе коју земље чланице Светске здравствене организације (СЗО) спроводе од 2002. године у циљу промовисања физичке активности као важног ресурса за очување и унапређење здравља и добробити сваког човека.

Ова иницијатива је покренута након објављивања Извештаја о светском здрављу, у коме је истакнуто да физичка неактивност, уз неправилну исхрану и употребу психоактивних супстанци, представља један од главних фактора ризика који доприноси глобалном обољевању и умирању од хроничних незаразних болести попут болести срца и крвних судова, дијабетеса, различитих карцинома и респираторних обољења, која у великој мери могу бити спречена или њихове последице ублажене променом начина живота.