У оквиру културно – уметничке манифестације „Колашин у Крагујевцу 2024.“ која је организована на Шумадија сајму, потписан је Меморандум поводом отварања Завичајног клуба „Косово и Метохија“. Меморандум су потписали градоначелник Крагујевца, Никола Дашић, в.д. заменика директора Канцеларије за Косово и Метохију, Борислав Тајић и представници општина са севера Косова: Звечан, Зубин Поток, Лепосавић и Косовска Митровица. Циљ отварања Завичајног клуба је пружање подршке и помоћи интерно расељеним лицима са Косова и Метохије који живе у Крагујевцу, као и лицима српске и неалбанске националности који живе на простору Косова и Метохије.

Када су у питању интерно расељене лица, оно што ме радује је то да је Крагујевац богатији за много људи који ову средину чине богатијом на себи својствен начин. С друге стране чини ме тужним што ти људи нису на својим огњиштима, истакао је градоначелник Крагујевца, Никола Дашић. Крагујевац је град који је после Краљева примио највише интерно расељних лица са Косова и Метохије и потписавањем Меморандума Крагујевац жели да покаже бригу не само у формалном смислу. Косово је нераздвојни део Србије, наше историје, културног образца, наш симбол суверенитета и зато је важно да имамо Завичајни клуб „Косово и Метохија“. Сви наши грађани и они који су овде привремено могу да се обрате Завичајном клубу, да добију адекватну помоћ на сваки могући начин и на то смо се и овим потписом сви обавезали, рекао је Дашић, и нагласио да се споразум и само Удружење односи на читаво Косово и Метохију.

Потписивањем Меморандума о сарадњи поводом отварања Завичајног клуба „Косово и Метохија“ Канцеларија за Косово и Метохију, град Крагујевац, општине Лепосавић, Зубин Поток, Звечан и Косовска Митровица постављају основе сарадње које ће бити усмерене на подршку и помоћ интерно расељеним лицима са Косова и Метохије и грађана Крагујевца, рекао је Борислав Тајић, в.д. заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију. Град Крагујевац насељава велики број лица пореклом са КиМ око 12.500 што представља близу седам посто укупне популације који су се доселили у другој половини прошлог века али и лица која су прогнана са територије Косова и Метохије 1999. године. Надамо се да ћемо у наредном периоду уз подршку локалних власти и Владе Републике Србије циљевима и раду Завичајног клуба „Косова и Метохије“ у Крагујевцу бити сведоци значајног доприноса у стварању услова за квалитетнији и достојанственији живот наших људи, како на простору њиховог насељеништва тако и на Косову и Метохији, казао је Борислав Тајић.