Предавање и креативну радионицу на тему „Вештачка интелигенција и ми“ за ученике средњих школа одржана је на Факултету инжењерских наука у организацији града Крагујевца и Канцеларије за младе, а са циљем да се покаже суштинска повезаност између вештачке интелигенције и друштва и како заједно могу обликовати будућност. У име Града присуствовали су Стефан Јовановић, помоћник градоначелника за омладину и сарадњу са Универзитетом и Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту.

У данашње време вештачка интелигенција је оно што нас окружује и што је постала наша свакодневница. Град Крагујевац и Канцеларија за младе у сарадњи са Удружуњем VIBE, Универзитетом у Крагујевцу, Центром за развој каријере Универзитета, Компанијом „Live нejt“ потрудили смо се да предавања буду занимљива и интерактивна, рекао је Стефан Јовановић. Предавања садрже теоријски део и креативну радионицу на којој су ученици у прилици да виде како функционишу алати и на који начин могу правилно да се примене у личном и професионалном развоју. Овим предавањима хтели смо да им приближимо како функционише вештачка интелигенција, њене добре и лоше стране и могућност побољшања живота у будућности. Трибина и радионица је осмишљена да након завршетка могу сами да проучавају АI алате, четбот, да генеришу текст, фотографије, аудио и видео материјале, објаснио је Стефан Јовановић.

Употреба вештачке интелигенције у разним сферама живота једна је од важнијих тема на глобалном нивоу и ученицима смо представили начине како ће она утицати на њихову будућност. Због тога је важно да је савладају и активно користе јер се на глобалном ниву она убрзано развија, рекао је Лазар Делибашић, из Удружења VIBE.

За данашњу радионицу ученицима смо припремили секцију којом ће на практичан и интерактиван начин искористити вештачку интелигенцију како би направили фотографију, искористили чет џипи и на тај начин им олакша посао, рекао је Никола Шипић, из Центра за развој каријере и саветовање студената, подсетивши да су у претходних пар година инкорпорирани нови програми који кроз апликацију пропагирају вештачку интелигенцију.