У Позоришту за децу и младе Крагујевац вечерас је почела "Златна искра", Међународни луткарски фестивал који се под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Града Крагујевца одржава 26. пут. Свечано отварање фестивала који оригиналним, квалитетним и свестраним луткарским продукцијама деценијама обогаћује позоришни живот нашег града и земље употпунили су звуци Гудачког квартета Симиле, а учеснике и публику поздравила је директорка позоришта, Јелена Стојановић Патрногић, пожелевши свима да уживају у програмима.

Овогодишња „Златна искра“ апсолутно припада савременом луткарском стваралаштву јер је заступљен програм који се обраћа свим циљним групама. Имамо представе за бебе, децу, ученике основних школа, младе, а биће и представа за одрасле, рекла је Патрногић, истакавши да је посебно интересантно што се ове године представе међусобно потпуно разликују. У такмичарском делу програма, најавила је она, је 13 представа и оне показују тотално различите механизме анимације. Публика ће имати прилике да поред представа које припадају класичном типу вођења лутака виде и анимације које се тичу светла, сенки, сублимације плеса и анимације лутака. Све продукције су новијег датума, прошле године су имале своје премијере и за непуних годину дана постигле изузетне резултате у државама из којих долазе. Фестивал „Златна искра“ ове године је веома јак, а гости су се сами јављали да присуствују како би видели шта је ове године у Европи актуелно, што би значило да је одлично оцењен од стране стручне јавности и пре него што је почео, казала је Патрногић.

У такмичарском делу програма учествују представе позоришта из Италије, Шпаније, Немачке, Словеније, Хрватске, Чешке, Пољске, Француске и Србије, док ће богат пратећи програм са доста креативних радионица бити реализовани на сцени и у дворишту Позоришта за децу и младе Крагујевац, Књажевско-српском театру, Дому омладине, Кући Ђуре Јакшића и Драмском студију "Петар Пан".