Међународни дан породице и ове године у Крагујевцу је обележен доделом награда предшколцима и ученицима основних школа, који су учествовали у ликовном и литерарном конкурсу на тему „Моја породица“, а од стране Комисје су оцењени као најбољи. У циљу подизања свести о значају стабилне и јаке породице град Крагујевац овај дан обележава 14. пут у сарадњи са Саветовалиштем за брак и породицу Центра за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“.

Породица представља основну ћелију друштва и зато су нам потребне стабилне, јаке и здраве породице, рекла је др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за здравствену и социјалну заштиту и људска и мањинска права. По дефиницији породица је заједница грађена поверењем, пријатељским односима, добром комуникацијом, равноправношћу, љубављу, нежношћу, пажњом а деца која расту у таквим породицама расту у здраве, способне, људе пуне самопоштовања. Управо је то што као Град промовишемо пружањем подршке деци, ученицима, студентима и старијима од 65 година а кроз субвенције боравка деце у вртићима, обезбеђивање бесплатних уџбеника за прваке, бесплатних карата за јавни градски превоз, а пажњу и подршку посвећујемо и породицама у стању социјалне потребе. Данас, заједничким снагама, идемо ка томе да у нашој земљи буде више од 1.900.000 породица имајући у виду да је према према попису из 2022. године и то око 1.300.000 породица са децом. Око половине је са једним дететом, са двоје деце око 30%, са троје 7,8% а са четворо и више мање од 2%, навела је др Дамњановић.

Активности поводом 15. маја Међународног дана породице почињемо почетком априла конкурсом за најбољи ликовни рад за децу предшколског узраста и за децу основних школа за најбољи литерарни рад. Комисија је од 122 ликовна рада који испуњавају критеријуме изабрала пет најбољих и од око 48 литерарних десет најбољих и сваки рад има своју поруку, рекла је Гордана Петронијевић, руководилац Саветовалишта за брак и породицу Центра за развој услуга социјалне заштите „Кнегиња Љубица“. Обележавањем данашњег дана желимо да истакнемо значај квалитетно проведеног заједничког времена које је јако важно за одрастање деце, заједнички рад и игру. И због тога је једна од наших награда заједнички излет награђених и њихових породица.