Сарадња дуга седамнаест година између две основне школе – Закладни школе из места Слоуп Јужноморвске регије Чешке Републике и крагујевачке школе „Милитун и Драгиња Тодоровић“, представљена је на пријему за делегацију из Чешке, чији је домаћин био Душан Алексић, члан Градског већа за образовање.

За Град Крагујевац је међународна сарадња увек важна, посебно када су питању ученици, јер су размене искустава и познанстава која деца на овај начин стичу, од изузетног значаја за њихов развој и касније за живот, рекао је Душан Алексић. Истичући дугу традицију ове сарадње, која је омогућила да више од 400 ученика учествује у разменама, Алексић је посебно истакао значај посете председника општине Слоуп, Мартина Микулашека са којим ће представници Града Крагујевца обавити разговоре и сагледати могућности да се сарадња између два града, поред образовања, прошири и на културу, спорт и друге области.

У петодневној посети Крагујевцу, поред 29 ученика, бораве и наставници и директор наведене школе, а од посебног значаја је и посета председника општине Слоуп Мартина Микулашека, који у Крагујевцу борави први пут и који је исказао спремност да овај вид сарадње негује и унапређује. Поносан сам на школу из свог града која је веома посвећена образовању и развијању вештина за 21. век код деце и веома срећан, рекао је Микулашек, што имају прилику да знања и вештине размењују са децом из Крагујевца.

Драган Павловић, директор ОШ „Милутин и Драгиња Тодоровић“ са поносом говори о мисији коју одрасли имају у овој сарадњи, а то је да, улажући у младе генерације, својеврсне амбасадоре и једне и друге земље, већ 17 година их учимо да се друже, уважавају, поштују, воле и то преносе на генерације које долазе.

Програм овогодишње посете деце из Чешке Крагујевцу, захвљујући домаћинској школи је веома богат. Павел Дочекал, директор школе из Чешке, је посебно захвалан што су деца, поред радионичарских активности, представљања културе и традиције обе земље, спорстких садржаја, имала прилику да са својим домаћинима обиђу знаменитости Крагујевца и атрактивне туристичке садржаје Шумадијског региона.