Прва, конститутивна  седница Савета за унапређење положаја особа са инвалидитетом на територији града Крагујевца којој су присуствовале Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту и Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника за социјалну и здравствену заштиту, људска и мањинска права, одржана је данас.

Милан Стошић, председник Савета ОСИ истакао је да овакви савети нису редовна пракса у локалним самоуправама јер не представљају законску обавеза већ су више питање добре воље која у Крагујевцу постоји већ дуги низ година и представља пример добре праксе међу локалним самоуправама у Србији. На данашњој седници разговарало се о приоритетним темама којима ће се Савет бавити у овој години.

Када је реч о приоритетима, пред нама је доношење одговарајућих аката, стратешких докумената која се односе на особе са инвалидитетом и на област социјалне заштите. Још увек постоји велики број техничких баријера којима треба да посветимо посебну пажњу. Такође ћемо покренути иницијативу која ће одавде ићи ка републици за доношење одговарајућих аката  којима треба  на системски начин да се уреди област и положај особа са инвалидитетом и удружења у смислу доношења посебног закона о организацијама особа са инвалидитетом, као и доношење новог закона о социјалној заштити из кога проистиче велики број права за особе са инвалидитетом – казао је Стошић.

Гордана Дамњановић истакла је да Савет за унапређење особа са инвалидитетом у граду Крагујевцу представља важан инструмент у постављању приоритетних циљева, изради стратешких докумената, локалних акционих планова, што је резултирало дугогодишњом сарадњом, на обострано задовољство. Осврнувши се на једну од приоритетних активности, и прошлог и овог Савета, Дамњановић је истакла да је у сарадњи са надлежним градским управама мапирано 157 тачака у граду које представљају кључне физичке баријере у функционисању особа са инвалидитетом.

Првих неколико баријера је постављено на платоу код Поште, даље настављамо Главном улицом ка Великом парку како би особе са инвалидитетом могле самостално, без баријера да прођу највеће раскрснице у граду, да могу несметано, заштићено, да дођу до Великог парка. Такође су бројни културни садржаји, током прошле године, прилагођени особама са инвалидитетом, на иницијативу удружења. – казала је Дамњановић и истакла да ће град у сарадњи са Саветом и даље настојати да унапреди квалитет живота особа са инвалидитетом бавећи се темама које су за њих најважније као што су социјална инклузија, становање уз подршку, подршка запошљавању, унапређење квалитета услуга у области здравствене и социјалне заштите.